Liga 1: Dunărea sparge gheața la BotoșaniEmil Vasilescu / SportPictures.eu
01 Apr 2019

Liga 1: Dunărea sparge gheața la Botoșani

Dunărea Călărași ia o gură imensă de oxigen odată cu victoria de astăzi de la Botoșani și se apropie la patru lungimi de gazde într-o luptă pentru evitarea retrogradării mai încinsă ca oricând. Elevii lui Dan Alexa au înscris de două ori și au pus capăt unei perioade de aproape două luni și șase meciuri fără succes înregistrat în campionat și în Cupa României.

Startul de meci a aparținut, însă, echipei gazdă, care a deschis scorul prin Buș în minutul 7, șutul său din afara careului fiind deviat involuntar de Honciu în plasa porții lui Straton, dar FC Botoșani nu a continuat presiunea și le-a permis călărășenilor să intre în joc. După șutul lui Ammari din minutul 15 parat de Pap cu piciorul, oaspeții aduc egalarea pe tabelă prin Gabi iancu cu o nouă execuție de kinogramă din lovitură liberă. Atacantul a trimis la colțul scurt de pe linia laterală a careului de 16 metri din partea dreaptă a direcției de atac a echipei sale și l-a lăsat fără replică pe Pap. La pauză putea fi 1-2, dar Souda a ratat o ocazie imensă în minutul 41 trimițând pe lângă stâlpul de la colțul lung dintr-o poziție de unu la unu cu portarul gazdelor.

În cele din urmă tabela s-a modificat în dreptul oaspeților în minutul 57 după un corner de pe partea stângă și o bâlbâială prelungă în careul botoșenean, Ammari reușind să tragă concluzia unei faze în care mingea a fost lovită de mai mulți jucători ai ambelor echipe. Același Ammari a avut golul al treilea în bocanc, dar a lovit stâlpul din dreapta al barei porții apărate de Pap, iar gazdele au bifat o singură acțiune mai periculoasă spre finalul partidei la șutul lui Fabbrini scos de sub transversală de Straton. Dobrosavlevici a fost eliminat în minutul 87 pentru al doilea cartonaș galben primit în urma unei intrări dure la Golofca, dar era prea târziu pentru botoșeneni să mai forțeze egalarea.

S-a încheiat FC Botoșani – Dunărea Călărași 1-2 (1-1), prima victorie a oaspeților în play-out ce îi duce la cota 15, în timp ce moldovenii rămân deasupra locului de baraj cu un total de 19 puncte.

FC Botoșani (antrenor Liviu Ciobotariu): Pap - Patache, Miron, Burcă, Holzmann - Karaboue (min. 62 Ongenda), J. Rodriguez - L. Buş (min. 70 Fabbrini), L. Fulop (min. 63 Oaidă), Golofca - M. Roman

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Straton - G. Enache, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy – Souda (min. 62 Mediop, min. 90+4 Mapuku), G. Simion, Ben Djemia, Honciu - Iancu (min. 81 Keyta), Ammari