Liga 1: ”Dublă” și assist pentru PapazoglouRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Apr 2019

Liga 1: ”Dublă” și assist pentru Papazoglou

Dinamo a luat cele trei puncte ale întâlnirii din Ștefan cel Mare cu ultima clasată Concordia Chiajna și a preluat șefia grupei de play-out cel puțin până la finalul meciului de duminică al celor de la Gaz Metan Mediaș.

Elevii lui Mircea Rednic au dat dovadă de pragmatism și au transformat în gol primele lor trei ocazii în fața unei echipe ilfovene ce a prestat un joc încâlcit, fără orizont. Papazoglou a semnat primele două reușite ale gazdelor, ambele din situații similare, reluare din prima a unor centrări din flanc. În minutul 28 assist-ul lui Aliji a venit din flancul stâng, iar vârful grec i-a luat fața lui Marc pentru a relua cu piciorul stâng, iar imediat după pauză, în minutul 48, Dussaut să centreze perfect de pe partea dreaptă și din 6 metri, din cădere, Papazoglou a reluat cu piciorul drept. Dinamoviștii au profitat de momentul bun și s-au distanțat la scor de forfait în minutul 55 prin Zenke după o acțiune dezvoltată de Dussaut și o pasă decisivă a lui Papazoglou. Oaspeții au avut și ei o contribuție la spectacol prin reușita frumoasă a lui Ivanovici, șut din voleu cu exteriorul de la 14 metri ce a catapultat balonul în plasa laterală din dreapta lui Mandanda. Era minutul 68, iar Bawab a mai înscris o dată în ultima secundă de joc cu o lovitură de cap plasată în același loc ca și la primul gol al echipei sale, astfel încât scorul întâlnirii a fost Dinamo – Concordia 3-2 (1-0).

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Mandanda – Dussaut, Klimavicius (min. 12 R. Grigore), D. Ciobotariu, Aliji – Zenke (min. 61 Reda Jaadi), I. Filip (min. 67 N’Diaye), Nistor, Sorescu – Montini, Papazoglou

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Rîmniceanu – Grădinaru, Koutroumpis, Marc, Fota – Ropotan (min. 59 Nivaldo), Gorobsov (min. 59 Albu), M. Cristescu – Moussa (min. 64 P. Ivanovici), Bawab, M. Alexe