Meci demonstrativ "Centenarul Fotbalului Românesc" (live)
    EHF Cup: SCM Ramnicu Vâlcea vs. Herning-Ikast Handbold (live)
    EHF Champions League: CSM București vs. Bietigheim (live)
    Digisport 1
  • 19:15
    EHF Champions League: Elverum vs. Dinamo (live)
    Digisport 2
Liga 1: Dubla lui Tănase și golul lui Gnohere distanțează FCSB în clasamentValentin Macrea / SportPictures.eu
30 Sep 2018

Liga 1: Dubla lui Tănase și golul lui Gnohere distanțează FCSB în clasament

FCSB s-a impus fără emoții la Târgu Mureș în partida disputată în deplasare cu FC Hermannstadt.

Chiar dacă sibienii au deschis scorul surprinzător în minutul 25 după un corner la care Bălgrădean a respins direct în piciorul lui Dâlbea care a îndeplinit o formalitate, elevii lui Nicolae Dică au revenit până la pauză și au egalat prin Florin Tănase în minutul 41. O centrare de pe stânga a lui Stan a fost prelungită din mijlocul careului de Man pentru decarul roș-albaștrilor, al cărui șut la colțul lung a fost deviat de Tătar și l-a păcălit pe Căbuz. În minutul 57 Gnohere îi duce pe oaspeți în avantaj după o pasă cu exteriorul trimisă de Moruțan ce l-a lăsat pe ”Bizon” singur cu Mijuskovic pe care l-a culcat din fentă și apoi a șutat la colțul lung. Florin Tănase a făcut dubla în minutul 66 după ce la o fază anterioară ratase incredibil singur cu Căbuz. De această dată, tot pe un assist al lui Moruțan, decarul l-a depășit din fentă pe portarul gazdelor și a trimis apoi în poarta goală stabilind scorul final FC Hermannstadt – FCSB 1-3 (1-1).

Roș-albaștrii se detașează la patru puncte în fruntea clasamentului și așteaptă acum un rezultat convenabil în meciul de mâine dintre CFR Cluj și CS U Craiova, de care îi despart 5, respectiv 7 puncte.

FC Hermannstadt (antrenor Alexandru Pelici): Căbuz - Company, Mijuskovic, I. Stoica, Tătar - Bâlbea, Antonov - Petrescu (min. 62 Abdurahimi), Bruno (min. 69 Tsoumou), Nkololo (min. 84 Serediuc) - Blănaru

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean - Benzar, Planic, Morais, A. Stan - Nedelcu, Ov. Popescu (min. 38 Moruţan) - Man, Tănase, Coman (min. 46 Teixeira) - Gnohere (min. 76 Filip)