Liga 1: Dubla lui Montini stabilește învingătoareaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Mai 2019

Liga 1: Dubla lui Montini stabilește învingătoarea

Partidă de luptă surdă în Ștefan cel Mare între Dinamo și Gaz Metan Mediaș încheiată cu o victorie clară a gazdelor. Elevii lui Mircea Rednic au fost salvați de inspirația lui Montini, autorul ambelor goluri ale serii, înscrise în partea a doua a jocului.

Medieșenii au fost satisfăcuți de prestația din primele 45 de minute în care au reușit să blocheze acțiunile de atac ale gazdelor, însă au fost surprinși în minutul 55 de vârful de atac italian cu o execuție din interiorul careului. Repoziționat după pauză de tehnicianul gazdelor ca al doilea vârf, Montini a fost angajat printre fundașii medieșeni de Christovao și l-a executat pe Pleșca cu un șut cu exteriorul piciorului drept pentru 1-0. Bușu a scos de pe linia porții șutul lui Sorescu din minutul 72, apoi Montini semnează dubla în minutul 80 cu o lovitură de cap din zona punctului cu var după o centrare a lui Sorescu ce l-a găsit liber în spatele fundașilor oaspeți. Dussaut ia două cartonașe galbene în minutele 83 și 86 și Dinamo joacă pe final în 10, dar tot alb-roșiii semnează ultima ocazie, șut cu efect al lui Ionuț Șerban ce a trecut puțin pe lângă bara de la colțul lung în al doilea minut de prelungiri al partidei.

Scor final Dinamo - Gaz Metan Mediaș 2-0 (0-0) și distanța dintre cele două formații în clasament s-a redus la un singur punct.

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Mandanda - Dussaut, Klimavicius, D. Ciobotariu, Aliji - I. Filip, N'Diaye (min. 67 F. Mallo) - Montini (min. 82 I. Şerban), R. Jaadi (min. 59 N. Jaadi), Sorescu - Christovao

Gaz Metan Mediaș (antrenor Edi Iordănescu): Pleşca - Creţu, M. Constantin, I. Larie, Buşu - Fofana (min. 63 Yazalde), Aurelio - D. Olaru (min. 62 Mailat), Caiado (min. 79 Ely Fernandes), Ivanov - Rondon