Liga 1: Dubla lui Cernat parafează remiza la GiurgiuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Aug 2015

Liga 1: Dubla lui Cernat parafează remiza la Giurgiu

Astăzi 2-2 nu a fost un scor pe placul celor de la Astra Giurgiu. După un meci de excepție la Londra, Marius Șumudică a trimis în teren aceeași formulă de echipă ca pe Upton Park, iar șansele ca rezultatul să se repete în meciul de campionat cu Viitorul Constanța erau destul de mici. Cu toate acestea, spectatorii giurgiuveni au avut parte de patru goluri și o nouă remiză a favoriților lor la sfârșitul unei partide ce a oferit un spectacol plăcut.

În minutul 40 Găman taxează o ieșire ezitantă a lui Buzbuchi și reia cu capul din 6 metri centrarea perfectă din corner a lui Budescu. Avantajul pe tabelă este anulat după numai patru minute de Cernat, care a reluat din voleu de la 11 metri centrarea lui Tănase din apropierea liniei de fund. Balonul șutat de ”decarul” Viitorului a fost deviat cu capul de Geraldo Alves în încercarea disperată de a evita pericolul, dar acțiunea fundașului giurgiuvean l-a surprins pe Lung junior.

Repriza secundă se desfășoară după un scenariu similar, cu Astra marcând golul 2 în minutul 80 prin Budescu. ”Decarul” gazdelor i-a dat replica lui Cernat cu un super-gol din lovitură liberă executată din lateralul careului de 16 metri al oaspeților. Mingea șutată pe colțul scurt l-a surprins pe Buzbuchi, plasat în așteptarea unei centrări, și totul părea să meargă către un happy-end pentru gazde. Constănțenii nu sunt de acord cu acest deznodământ și se aruncă în atac, fiind foarte aproape de a marca prin Filip, dar șutul său la colțul scurt este respins in extremis de Lung junior. Portarul gazdelor a fost totuși învins pentru a doua oară în al doilea minut al prelungirilor de același Cernat, reluarea sa cu capul la colțul lung dintr-o centrare de pe dreapta a lui Chițu lăsându-l fără replică.

Scorul final Astra – Viitorul 2-2 (1-1) nu mulțumește gazdele, dar oaspeții sunt mulțumiți deoarece își păstrează invincibilitatea și este al doilea meci în deplasare în care înscriu de două ori în acest campionat.

Astra (antrenor Marius Șumudică): Lung - Pedro Miguel, Găman, Geraldo, Morais - Seto, Boldrin (min. 78 Dandea) - Enache (min. 62 Florea), Teixeira (min. 69 Ioniţă), De Amorim - Budescu

Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Benzar, Mitrea, Filip, Ganea (min. 85 Chiţu) - Marin, Nedelcu, Aganovic (min. 75 Mişelăricu) - Cernat, Gavra (min. 69 Ciupe), Tănase