Liga 1: Dubla lui Cernat face diferențaSebastian Tataru / SportPictures.eu
05 Dec 2015

Liga 1: Dubla lui Cernat face diferența

Pe malul Begăi Viitorul a luat toate cele trei puncte și rămâne în coasta liderului așteptând pașii greșiți ai trupei lui Șumudică. Pe lângă jocul foarte bun al echipei de pe litoral, ACS Poli Timișoara a trebuit să facă față și unei greșeli de arbitraj majore a lui Ovidiu Hațegan, centralul acordând eronat penalty la un henț inexistent al lui Belu.

Astfel, Cernat a transformat lovitura de pedeapsă și și-a pus echipa în avantaj din minutul 21. Câteva minute mai târziu Elek a ratat o mare ocazie, șutul său în diagonală trimis din colțul careului mare lovind în plin bara laterală din dreapta lui Buzbuchi. Egalarea survine până la pauză, autorul reușitei timișorenilor din minutul 42 fiind Zicu cu o reluare cu capul din mijlocul careului oaspeților a șutului-centrare al lui Elek.

Imediat după pauză Cernat este lansat pe culoar de Nicoliță și după o preluare elegantă cu exteriorul piciorului drept rămâne singur cu Kirschstein, pe care îl învinge cu un șut cu stângul la firul ierbii.

ACS Poli – Viitorul 1-2 (1-1), iar ambele echipe se pregătesc acum pentru meciuri importante în confogurația clasamentului: bănățenii la Concordia și Viitorul acasă cu Steaua.

ACS Poli (antrenor Florin Marin): Kirschstein - Belu, Luchin, Cînu, D. Popescu - Llorente, Ov. Popescu (min. 78 Sarmov) - Hernandez (min. 62 Bărbuț), Zicu (min. 72 Rufino), Curtean - Elek

Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Benzar, Boli, Hodorogea, Cr. Ganea (min. 66 Mitrea) - Vl. Achim, I. Filip, Aganovic - Nicoliţă, Cernat (min. 81 Țîru), Tănase (min. 72 Chițu)