Liga 1: Dubla lui Antal și punctul bănățenilorAndi Popescu / SportPictures.eu
18 Nov 2016

Liga 1: Dubla lui Antal și punctul bănățenilor

Goluri multe la Severin în partida dintre Pandurii Târgu Jiu și ACS Poli Timișoara. Popovici a deschis scorul în minutul 16 după ce a reluat din interiorul careului mic o centrare perfectă a lui Bărbuț, autorul moral al acestui gol construit pe o pătrundere impetuoasă a sa pe flancul drept. Pandurii se apropie de țintă prin Voiculeț, al cărui șut din afara careului a trecut peste transversală, apoi Popovici putea dubla avantajul oaspeților trei minute mai târziu, în minutul 36, dar reluarea sa cu tibia a trimis balonul peste poartă. Egalarea survine în minutul 37 când Trocan centrează perfect pentru Antal la 8 metri, lovitura sa de cap făcând inutil plonjonul lui Straton și stabilind scorul pauzei.

Reveniți de la cabine mult mai încrezători în propriile forțe, Pandurii forțează golul doi la șutul lui Antal din minutul 46 și la lovitura liberă executată de Sânmărtean în minutul 49, când Cânu își putea trimite balonul în proprie poartă. Se face 2-1 în minutul 54 prin dubla lui Antal, care trage la indigo execuția de la primul gol, de data aceasta pe post de servant fiind Hlistei. Tot el este protagonistul fazei din minutul 59, când îl faultează în propriul careu pe Doman și îi oferă ocazia acestuia să egaleze de la punctul cu var. Pe final de meci Sânmărtean iese la rampă cu două pase de geniu pentru Pîrcălabu și Voiculeț și cu o lovitură liberă ce a mângâiat vinclul din stânga lui Straton, dar tabela rămâne neschimbată.

Se încheie Pandurii – ACS Poli 2-2 (1-1), primul punct pentru gorjeni după trei partide pierdute, dar și primul punct ce îi aduce pe bănățeni peste linia de plutire în clasament.

Pandurii Târgu Jiu (antrenor Petre Grigoraş): Stanca - Pleaşcă, Mrzklaj, Vasiljevic, Trocan (min. 77 Pirtea) - Răuţă, Sânmărtean - Hlistei (min. 83 Brînzan), Voiculeţ, Pârcălabu (min. 90+1 Dodoi) - Antal

ACS Poli Timişoara (antrenor Ionuţ Popa): Straton - Străuţ, Bocşan, Cânu (min. 73 Şeroni), Novak - Croitoru, Artean - Bărbuţ, Llorrente, Doman (min. 80 Mailat) - Al. Popovici (min. 66 Drăghici)