Liga 1: Dramă pe BegaIonut Tabultoc / SportPictures.eu
22 Mai 2016

Liga 1: Dramă pe Bega

ACS Poli Timișoara este cvasi-retrogradată după insuccesul de pe teren propriu din partida cu FC Botoșani.

Oaspeții, căutând să rămână în cărți pentru locul de Europa, au preluat din start frâiele partidei și au deschis scorul în minutul 9 prin Bordeianu cu un șut de la 22 de metri, însă bănățenii găsesc drumul către egalare cinci minute mai târziu și o fac prin Doman, care a urmărit respingerea lui Iliev la șutul lui Nimely. În minutul 33 Fulop înclină balanța în favoarea oaspeților cu o torpilă lansată de la 25 de metri de poarta lui Smaranda, rămas fără replică, apoi Cabrera aduce desprinderea pe tabelă trei minute mai târziu cu al zecelea gol al său în campionat. Argentinianul a fost finalizatorul unei faze lucrate la antrenamente de elevii lui Leo Grozavu cu o centrare de pe linia de fund a lui Ivanovici pentru lovitura de cap a atacantului aflat în centrul careului advers. Conduși cu 3-1, bănățenii au o misiune și mai dificilă din minutul 38 după eliminarea lui Jenkins pentru o intrare dură la Vașvari. Până la pauză botoșenenii lovesc în două rânduri bările porții lui Smaranda la aceeași fază, autori ai ratărilor fiind Ivanovici și Cabrera.

Imediat după începerea reprizei secunde oaspeții fac 4-1 prin Ivanovici, care după ce a dat pasă de gol și a semnat o bară a trecut în rol de finalizator și a înscris cu un șut din interiorul careului după ce a fost găsit ideal de Fulop cu o pasă pe o zonă liberă.

Cu deznodământul clar, partida a curs liniștit către final cu scorul ACS Poli – FC Botoșani 1-4 (1-3). Bănățenii se află la 5 puncte de locul de baraj ocupat de FC Voluntari, iar meciul programat etapa viitoare, penultima, pe terenul ilfovenilor poate aduce clarificarea situației echipei conduse de Petre Grigoraș.

ACS Poli (antrenor Petre Grigoraș): Smaranda - Melinte, Cânu, Torres, D. Popescu - Jenkins - Bărbuţ (min. 60 Elek), Javi Hernandez (min. 80 Suarez), Doman (min. 60 Croitoru) - Nimely, Goga

FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Iliev - Dimitrov, Ngadeu, Ichim, Muşat (min. 72 Patache) - Vaşvari (min. 60 Cucu), Bordeianu - Ivanovici, Cabrera, Fulop (min. 67 Bujor) - Matulevicius