Liga 1: ”Double Denis” face diferențaSportPictures.eu
06 Apr 2017

Liga 1: ”Double Denis” face diferența

Doar 37 de minute a fost în teren Denis Alibec, însă a fost destul pentru el să înscrie două goluri fostei sale echipe și să-i dea un assist de antologie lui Florin Tănase pentru a fixa scorul final al partidei dintre FCSB și Astra.

Elevii lui Laurențiu Reghecampf au debordat pe teren în prima repriză contra campioanei privată de aportul lui Budescu, cel fără de care a dovedit că este o echipă anonimă. Primul gol al lui Alibec a fost înscris din penalty, arbitrul Horațiu Feșnic indicând fără preget punctul cu var la turnul de șold aplicat de Geraldo lui Momcilovici la o fază la care Boldrin executa o lovitură liberă către poarta lui Iliev. Era minutul 10 și înainte de reluarea jocului Marius Șumudică ține o ședință tehnică ad-hoc pe marginea terenului în genul time-out-ului de la alte sporturi de echipă. Impactul scurtului discurs s-a văzut imediat, giurgiuvenii fiind mai incisivi în ofensivă și au fost opriți cu o semnalizare eronată de ofsaid în minutul 16 la Teixeira la o fază în care ar fi putut egala. Spre deosebire de ei, roș-albaștrii înscriu din nou prin Alibec în minutul 27 după o pasă cu capul a lui Florin Tănase și o eroare a lui Săpunaru ce l-au lăsat pe șeptarul stelist singur cu Iliev, pe care l-a învins în doi timpi. La numai cinci minute distanță jucătorul născut în Mangalia dă o pasă ca pe nisipul plajei din orașul natal, o ”rabona” pentru Florin Tănase care din interioriul careului îl execută pe Iliev cu un șut sub transversală. 3-0 în 32 de minute și campioana era în genunchi. Daniel Niculae a tras în Niță din apropiere în minutul 36, apoi cu o accidentare la aductorii piciorului stâng, Alibec a fost nevoit să iasă și le-a făcut un serviciu foștilor săi coechipieri, care au profitat și de schimbarea înainte de pauză a lui Ovidiu Popescu.

Repriza secundă a fost dominată de oaspeți, cu o dublă ocazie în minutul 59 ratată de Florea și Sergiu Buș, Niță fiind magistral la ambele șuturi. În minutul 77 Momcilovici a deviat în bara din dreapta lui Niță o lovitură liberă executată în forță din lateralul careului de 16 metri de Ioniță, același Ioniță ratând ultima ocazie a partidei, șut peste transversală în minutul 90.

Scor final FCSB – Astra 3-0 (3-0) și roș-albaștrii trec pe primul loc la egalitate de puncte, 33, cu Viitorul, dar cu un golaveraj mai bun.

FCSB (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă – Pleaşcă, Bălaşa, Moke, Momcilovic – Ov. Popescu (min. 43 Achim), Boldrin – Enache, Fl. Tănase (min. 71 Man), De Amorim – Alibec (min. 37 Gnohere)

Astra Giurgiu (antrenor Marius Șumudică): Iliev – Geraldo, Săpunaru, Oros (min. 46 Florea) – Stan, Seto (min. 46 S. Buş), Boubacar, Morais – Ioniţă, D. Niculae (min. 65 Balaure), Teixeira