Liga 1: Două reprize diferite, un învingător certFlorin Alboiu / SportPictures.eu
11 Mar 2018

Liga 1: Două reprize diferite, un învingător cert

FCSB a dat replica celor de la CFR Cluj și CS U Craiova cu o victorie la limită în fața campioanei FC Viitorul. Pe Arena Națională diferența a fost făcută de Budescu, jucător exponențial pentru mecanismul pus la punct de Nicolae Dică, cu un gol de generic și alte câteva faze în care și-a dovedit clasa.

Așa a fost și în minutul 21, când a reușit un șut din prima cu exteriorul piciorului drept, dar balonul a fost trimis pe mijlocul porții direct în brațele lui Cojocaru, apoi a urmat golul din minutul 32, un gol construit din nimic de playmaker-ul roș-albaștrilor. Găsit cu o pasă în colțul careului de 16 metri al oaspeților, Budescu a reușit să anestezieze doi adversari și să șuteze cu efect la colțul lung, balonul a lovit ambii stâlpi ai porții și a poposit în plasă. În minutul 38 tot el a construit o țesătură de pase și a apărut la finalizare, dar șutul său a fost deviat cu pieptul în corner de Țîru, din cornerul rezultat apărând cel de-al doilea gol al gazdelor. Executată de Man, lovitura de colț l-a găsit pe Florin Tănase la colțul careului mic de la prima bară, decarul a prelungit cu capul pe spate și Momcilovic, atent, a apărut oportun la întâlnirea cu balonul și din 2 metri l-a împins în plasă.

O repriză dominată de FCSB s-a încheiat cu un avantaj net, însă după pauză atitudinea oaspeților s-a schimbat și au contat din ce în ce mai mult în teren. Drăguș a încercat șutul de la distanță în minutul 59, fără a prinde cadrul porții lui Bălgrădean, iar ”albaștrii” au căpătat mai multă consistență în exprimare, dar nu reușesc să pună în pericol buturile adverse. De partea cealaltă intrarea lui Alibec aduce un nou suflu pentru roș-albaștri, iar acest lucru se vede la faza lucrată în minutul 69 de șeptar împreună cu Budescu, centrarea acestuia din flancul drept nefiind ajunsă de Man. Cinci minute mai târziu Budescu centrează din corner și la bara a doua Alibec a șutat balonul în stâlpul din stânga lui Cojocaru. Cornerul următor a fost la cealaltă poartă și a adus golul Viitorului: Ianis Hagi a centrat la limita careului mic și Mladen a reluat din drop profitând de marcajul larg al lui Junior Morais, șutul său fiind imposibil de parat de către Bălgrădean. Era minutul 76 și presiunea oaspeților a crescut, însă elevii lui Nicolae Dică, mult mai experimentați decât adversarii lor, au controlat cu maturitate ultimul sfert de oră.

S-a încheiat FCSB – FC Viitorul 2-1 (2-0), victorie ce readuce echipa roș-albastră pe locul secund, în timp ce pentru elevii lui Gică Hagi meciul din etapa viitoare cu CS U Craiova devine capital pentru ocuparea unui loc pe podium.

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean - R. Benzar, Planic, Momcilovic, Jr. Morais - Pintilii (min. 46 Ov. Popescu), Nedelcu - Man, Budescu, Fl. Tănase (min. 76 Teixeira) - Gnohere (min. 65 Alibec)

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - Mladen, Ţîru, Hodorogea, Cr. Ganea - Cicâldău, T. Băluţă, Dumitrescu (min. 46 Drăguş) - Ciobanu (min. 68 Căpuşă), I. Hagi, Chiţu (min. 62 Măţan)

Pe arena ”Anghel Iordănescu” s-a disputat partida de play-out a zilei în care FC Voluntari a primit replica celor de la ACS Poli Timișoara. Un meci anost, cu doar două șuturi ceva mai periculoase ale lui Daniel Benzar și un reflex extraordinar al lui Straton la lovitura de cap a lui Bălan, a fost decis de un penalty comis inexplicabil de Maxi Oliva la Deac și transformat în ultimul minut de Cernat. FC Voluntari - ACS Poli Timișoara 1-0 (0-0) și elevii lui Claudiu Niculescu urcă pe locul 3 al ierarhiei de play-out.