Liga 1: Două goluri în două minute pentru trei puncte Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Feb 2016

Liga 1: Două goluri în două minute pentru trei puncte

Lui Gică Hagi i-a venit inima la loc după victoria obținută de Viitorul în deplasarea de la Ploiești cu Petrolul. Cu un gol anulat în prima repriză, în minutul 24  pe motivul unui ofsaid inexistent la Chițu, echipa de la malul mării nu a cedat și a presat în continuare buturile ”lupilor galbeni” după pauză.

În minutul 59 Nedelcu îl găsește cu o pasă peste întreaga defensivă petrolistă pe ”ex-ul” De Lucas, iar fostul idol al tribunei ploieștene l-a executat pe Cobrea cu un șut plasat, pe jos. Golul a readus zâmbetul pe chipul lui Gică Hagi, iar două minute mai târziu ”regele” se destinde după golul înscris elegant de Cristi Ganea, cu un șut cu stângul în cros, la colțul lung, după o pasă excelentă a lui Goulon. După alte două minute, fundașul central al Viitorului a stat la originea următorului gol, dar nu al coechipierilor, ci al gazdelor. La un șut al lui Zoubir, Goulon a comis henț în careu, iar arbitrul Marcel Bîrsan a dictat penalty, executat și transformat de Paolucci. În minutul 77, o ”rabona” a lui De Lucas îl lasă singur cu Cobrea pe Florin Tănase, dar parcă vrăjit și el de frumusețea pasei, tânărul mijlocaș al Viitorului se complică și totul se încheie cu o repunere din 6 metri. Ultima ocazie a partidei a aparținut gazdelor, care au ratat egalarea în minutul 89 la șutul lui Prestia ce a trecut peste transversală.

S-a încheiat Petrolul – Viitorul 1-2 (0-0), ambele echipe menținându-și pozițiile în clasament: oaspeții menținându-se pe locul 3, iar ”lupii galbeni” pe ultimul loc.

Petrolul (antrenor Constantin Schumacher): Cobrea - Mişelăricu, Prestia, Benga, Pulhac - Guerriero (min. 59 Ziani), Bucşa - Gavrilă (min. 86 Marcos), Zoubir, Pacar (min. 80 Marinescu) - Paolucci

Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Pecanha - Benzar, Goulon, Boli, Cr. Ganea - R. Marin (min. 61 Fl. Tănase), Nedelcu, Pablo de Lucas  - Fl. Cernat (min. 83 Coman), Rusu (min. 70 Hodorogea), Chiţu