Liga 1: Două faze fixe aduc victoria oltenilorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Dec 2019

Liga 1: Două faze fixe aduc victoria oltenilor

Universitatea Craiova forțează pe final de meci și învinge FC Voluntari pe ”Ion Oblemenco” cu două goluri din faze fixe după ce ilfovenii au arătat din nou timp de 75 de minute că nu merită ultima poziție în clasament.

Elevii lui Cristiano Bergodi le-au dat emoții suporterilor gazdelor în minutul 39 la lovitura de cap a lui Costin respinsă de portarul Popescu, apoi în minutul următor Papazoglou a șutat de la 17 metri puțin pe lângă vinclu. Cicâldău a trimis primul șut pe poartă al oltenilor în minutul 43, dar balonul a fost trimis pe direcția lui Râmniceanu, portarul oaspeților nefiind prea mult deranjat în prima repriză.

Ilfovenii dau lovitura în minutul 54 prin Papazoglou cu o reluare simplă din 2-3 metri după o pasă perfectă trimisă de Vlad din partea stângă a careului din apropierea liniei de fund, iar șocul primirii golului a fost acuzat de elevii lui Victor Pițurcă. Descătușarea a venit în minutul 74 după o fază fixă, o lovitură liberă de la 20 de metri magistral executată de Cicâldău la vinclu, apoi finalul de meci le-a aparținut gazdelor care mai înscriu o dată în minutul 89 prin Bălașa cu o lovitură de cap din 8 metri în urma unui corner executat de Mihăilă.

Victoria in extremis îi ține pe olteni în plasa primelor două clasate cu 37 de puncte, iar ilfovenii continuă să caute variante de răspuns pentru ecuația scăderii drastice de nivel a jocului pe finalurile de meci.

Universitatea Craiova - FC Voluntari 2-1 (0-0)

Au marcat: Cicâldău (min. 74), Bălașa (min. 89)/Papazoglou (min. 54)

Universitatea Craiova (antrenor Victor Pițurcă): L. Popescu - Mățel, Bălașa, T. Ferreira, Bancu - Zakaric (min. 57 M. Roman II), Mateiu (min. 75 Ivanov), Cicâldău - Bărbuț, L. Nițu (min. 24 A. Ivan), V. Mihăilă

FC Voluntari (antrenor Cristiano Bergodi): Râmniceanu - Struna, Julio Rodriguez (min. 90+1 Țîră), Armaș, Al. Vlad - I. Gheorghe, Gorobsov (min. 79 I. Balaur), Laidouni - C. Costin (min. 42 Ebralidze), Papazoglou, Căpățână