Liga 1: Doar egal cu penultima clasatăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Feb 2020

Liga 1: Doar egal cu penultima clasată

FCSB ratează o bună șansă de a se apropia de liderul CFR Cluj după remiza fără gol de pe Arena Națională cu penultima clasată, Academica Clinceni.

Dată ca sigură de unii oameni de fotbal, victoria a fost o fata morgana pentru roș-albaștri, care au avut o prestație de uitat în ultima partidă de dinaintea ”eternului derby”. Florinel Coman a semnat prima ocazie pentru gazde în minutul 23 la o lovitură liberă de la 25 de metri respinsă în corner de portarul Santos, însă pericolul mai mare a apărut în primul minut al prelungirilor primei reprize la șutul lui Dobrescu ce a zguduit transversala porții lui Bălgrădean.

Abia pe finalul meciului roș-albaștrii au apărut mai periculos în treimea adversă cu șutul lui Man de la limita careului mare reținut de Santos în minutul 83, cu o fază suspectă de penalty un minut mai târziu când au cerut henț la un șut al lui Tănase și cu un alt șut de la 20 de metri al lui Man scos de Santos de lângă stâlpul din dreapta sa.

S-a încheiat 0-0, un scor ce îi menține pe cei de la FCSB la 5 puncte de CFR Cluj și la egalitate cu Universitatea Craiova, în timp ce Academica face 21 de puncte, dar nu părăsește penultima poziție în clasament.

FCSB - Academica Clinceni 0-0 (0-0)

FCSB (antrenor Bogdan Vintilă): Bălgrădean – Crețu, Cristea, Planic, Soiledis – Filip, Oaidă (min. 46 Moruțan), Olaru (min. 46 Gnohere) – Man, Fl. Tănase, Fl. Coman (min. 79 Ad. Popa)

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Santos – Kontoes, Bejan, Munoz, Dobrescu – Albu – Merloi (min. 84 Popescu), Cebotaru, Ilie (min. 5 Vojtus), Buziuc (min. 90+1 Achim) – Moussa