Liga 1: Concordia Chiajna vs. FC Voluntari (live)
    SuperLiga CEC Bank: CSM București vs. CSM Știința Baia Mare (live)
    Digisport 1
Liga 1: Distanța crește la două puncte Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Apr 2018

Liga 1: Distanța crește la două puncte

FCSB învinge CS Universitatea Craiova și se detașează la două puncte în fruntea clasamentului, lupta pentru titlu părând acum o afacere în doi între trupa lui Nicolae Dică și CFR Cluj.

Roș-albaștrii au fost vioara întâi în meciul de pe Arena Națională și au exploatat o fază fixă pentru a lua o opțiune importantă în meci. După ratarea lui Man din 6 metri din primul minut al partidei, în minutul 6 Momcilovici îl învinge pe Mitrovic la al doilea șut după o lovitură liberă executată de Budescu ce l-a găsit bine pe fundașul stânga. Kelic a stat prea departe de autorul golului și i-a permis să se insinueze în careu în fața sa și să reia către poartă, apoi nu a urmărit balonul respins de Mitrovic și a asistat neputincios la reluarea în plasă a sârbului. Zlatinski încearcă să dea replica, dar șutul său nu prinde cadrul porții, apoi Alibec și Dennis Man sunt aproape de a dubla avantajul gazdelor, dar ori fundașii gazdelor, ori imprecizia i-a împiedicat să puncteze pe tabelă. Pe finalul reprizei Mitriță trage direct în brațele lui Bălgrădean, iar la ultima fază a primelor 45 de minute Răzvan Popa și Bălgrădean se ciocnesc violent după un corner și portarul gazdelor ajunge la cabine dus cu ambulanța și targa.

Din fericire, el a putut reveni pe teren la reluarea partidei, în schimb Budescu și Cristian Tănase au rămas la cabine schimbați de Teixeira și Florin Tănase. Cei doi au contribuit la dublarea avantajului pe tabelă, portughezul fiind faultat în careu de Dimitrov, iar decarul a transformat cu precizie lovitura de pedeapsă. Nici introducerea lui Băluță nu a clarificat construcția ofensivă a elevilor lui Devis Mangia, ultimele ocazii aparținând tot gazdelor. Devierea cu călcâiul a lui Momcilovic din minutul 85 după un corner de pe partea dreaptă a fost respinsă de Mitrovic de sub transversală, apoi din cornerul rezultat Planic a reluat cu capul pe lângă poartă.

Au fost ultimele faze notabile ale partidei încheiate FCSB – CS U Craiova 2-0 (1-0), a treia în care oltenii nu reușesc să înscrie și a treia victorie în play-off pentru roș-albaștri.

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean – Benzar, Planic, Bălaşa, Momcilovic – Ov. Popescu, L. Filip – Man, Budescu (min. 46 Teixeira), C. Tănase (min. 46 F. Tănase) – Alibec (min. 75 Gnohere)

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Mitrovic - R. Popa, Kelic (min. 58 Băluţă), T. Ferreira - Martic (min. 5 Dimitrov), Zlatinski, Andre Santos (min. 68 Mateiu), Bancu - Bărbuţ, Mitriţă, Gustavo