Liga 1: Dinamo simte din nou gustul victorieiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Iul 2020

Liga 1: Dinamo simte din nou gustul victoriei

Dinamo a reușit o victorie importantă cu Academica și speră ca aceasta să fie un prim pas în revenirea sa în zona sigură a play-out-ului. Eroul partidei de la Clinceni a fost Straton, portarul lui Dinamo reușind să pareze două penalty-uri la scorul de 1-0 în favoarea formației sale, momente psihologice ce au cântărit greu în rezultatul final.

Deschiderea de scor s-a produs în minutul 19 din penalty, arbitrul Istvan Kovacs indicând punctul cu var după ce Fabbrini a fost faultat de Matei, iar Sorescu a transformat fără emoții. Egalarea putea surveni în minutul 45+3, când Vojtus a trimis în dreapta lui Straton o lovitură de pedeapsă acordată pentru hențul în careu comis de Skovajsa, dar portarul oaspeților a intuit colțul și a respins balonul.

Îngerul păzitor al porții lui Dinamo și-a făcut din nou datoria în minutul 54, când a parat execuția de la punctul cu var a lui Buziuc. De data aceasta, Istvan Kovacs a penalizat un fault al lui Sorescu asupra aceluiași Buziuc. Cu moralul zdruncinat, ilfovenii au fost taxați în minutul 65 de tânărul Bani, jucătorul în vârstă de 17 ani aflat la al cincilea meci în tricoul dinamoviştilor înscriind primul său gol în Liga 1 cu un şut din unghi în urma unei pase primite de la Fabbrini. La rândul său, italianul și-a trecut în cont primul său gol pentru Dinamo în minutul 71 cu o reluare din centrul careului în urma unei centrări trimise de Sorescu. Un minut mai târziu Buziuc a redus din diferență cu un şut la colţul scurt din marginea careului de şase metri, însă speranțele de revenire pe tabelă a elevilor lui Ilie Poenaru au fost spulberate. Doar Buziuc s-a mai apropiat periculos de buturile lui Straton, însă Puljic a intervenit în ultimul moment și a respins de la 2 metri de linia porții balonul săltat de atacantul gazdelor peste portar. Golul înscris i-a dat curaj lui Bani, care în minutul 80 putea face dubla după ce a șutat din unghi și a lovit bara la vinclul colțului scurt.

S-a încheiat 3-1 în favoarea lui Dinamo, formație care urcă un loc până pe 13 și se pregătește de două meciuri de foc săptămâna viitoare: returul cu FCSB din semifinalele Cupei României pe Arena Națională și partida cu Politehnica Iași condusă de ex-ul Mircea Rednic, partidă programată pe arena din șoseaua Ștefan cel Mare.

Academica Clinceni - Dinamo București 1-3 (0-1)

Au marcat: Sorescu (min. 19 pen.), Bani (min. 65), Fabbrini (min. 71)/Buziuc (min. 72)

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu - G. Matei, Kontoes, Albu, Dobrescu - Şut, Cebotaru (min. 61 Markovici), R. Ion - F. Achim (min. 46 Merloi, min. 83 B. Ilie), Vojtus (min. 84 Vanghele), Buziuc

Dinamo București (antrenor Adrian Mihalcea): Straton - Sorescu, Puljici, M. Popescu, Skovajsa (min. 59 Sin) - I. Borcea (min. 2 V. Lazăr), Mrzljak, Răuţă (min. 76 R. Grigore), Fabbrini - Moldoveanu (min. 46 Bani), D. Popa (min. 59 Montini)