Liga 1: Dinamo renaște în apropierea CrăciunuluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Dec 2018

Liga 1: Dinamo renaște în apropierea Crăciunului

Început cu aproape o oră întârziere, necesară îndepărtării zăpezii de pe suprafața de joc, partida din Ștefan cel Mare dintre Dinamo și Universitatea Craiova a fost un show al italianului Montini. Vârful de atac al gazdelor a răpus de unul singur echipa olteană și a reușit un hattrick, oferind suporterilor dinamoviști perspectiva unui Crăciun mai fericit.

Italianul și-a început reprezentația în minutul 30 cu un gol cu călcâiul înscris de la 6 metri cu spatele la poartă ce l-a lăsat fără replică pe Pigliacelli, apoi a dublat avantajul gazdelor în minutul 48 după un contraatac de manual. Într-un ”3 contra 2” Pesic îl deschide pe stânga pe Gomelt, care centrează perfect în fața porții pentru Montini și o simplă formalitate a italianului schimbă din nou tabela. Aceasta rămâne doar 5 minute neschimbată, în minutul 53 atacantul preluând scurt în careu centrarea lui Sorescu și șutând la rădăcina barei din dreapta lui Pigliacelli pentru a stabili scorul final.

Dinamo – Universitatea Craiova 3-0 (1-0), un meci ce renaște speranțele alb-roșiilor ce etapa viitoare vor juca împotriva Astrei un meci de totul sau nimic. Oltenii, foarte discreți în această seară, fără Koljic și cu un Mitriță aproape invizibil, rămân pe locul 3 la 5 puncte de lider.

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Muţiu - Sorescu, Popescu, Grigore, Corbu - Ait-Atmane, Gomelt - Hanca (min. 85 Zenke), Pesic (min. 90 Creţu), Salomao - Montini (min. 72 Axente)

Universitatea Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Martic, Donkor, Kelic, Briceag (min. 59 Nuno Rocha) - Mateiu, Fedele - Bărbuţ (min. 72 Meza Colli), Cicâldău (min. 59 Mihăilă), Bancu - Mitriţă