Liga 1: Dinamo, noul liderRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Aug 2015

Liga 1: Dinamo, noul lider

Dinamo București a urcat pe prima poziție a clasamentului Ligii 1, în urma victoriei înregistrate pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), în fața formației FC Voluntari, joi seara, în ultimul meci al etapei a 6-a.

Dinamo a deschis scorul în minutul 34, prin mijlocașul Steliano Filip, care a recuperat balonul la 20 m de poarta adversă, a pătruns în careu și a șutat în diagonală, învingându-l pe portarul Balauru.

Gazdele și-au majorat avantajul în repriza secundă, în urma unei acțiuni în flancul stâng a camerunezului Fai, care i-a centrat perfect lui Cosmin Matei, iar acesta a înscris fără probleme din interiorul careului (min.56). Rezultatul final al întâlnirii din șoseaua Ștefan cel Mare a fost stabilit de Dorin Rotariu, care a marcat al treilea gol al alb-roșilor, la câteva minute după intrarea sa pe teren, în urma unei pase a lui Bogdan Gavrilă (min.63).

Grație acestui succes, Dinamo a acumulat 12 puncte, cu unul mai mult decât Astra Giurgiu, ocupanta locului secund, care a câștigat miercuri derby-ul etapei cu Steaua București.

FC Dinamo Bucureşti: Cerniauskas - Feussi, Marc, Mevlja, Fai - Vojnovici, Filip (Tîrcoveanu '72) - Gavrilă (Palici '75), Matei, Lazăr (Rotariu '54) - Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic.

FC Voluntari: Balauru - Zaharia (Maxim '62), Achim, Novakovici, Pîrvulescu - Maftei, Novac - Voduţ (Pancu '46), Todoran, Vîlceanu - Bălan (Iorga '57). Antrenor: Bogdan Argeş Vintilă.