Liga 1: Dinamo leagă trei succese consecutiveRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Apr 2018

Liga 1: Dinamo leagă trei succese consecutive

Dinamo a câștigat partida de debut a etapei și cu 9 puncte în ultimele trei etape își consolidează poziția de lider al play-out-ului. Mașinăria pusă la punct de Florin Bratu a rulat perfect primele 50 de minute în care a reușit să se înscrie de patru ori pe terenul celor de la FC Voluntari.

Este drept, una dintre reușite aparține lui Balaur, în minutul 32 jucătorul ilfovenilor reluând cu capul în propria poartă centrarea lui Nistor și dublând avantajul oaspeților pe tabelă. Deschiderea de scor s-a produs în minutul 22 tot cu concursul unui jucător al gazdelor, preluarea neinspirată a lui Achim la marginea careului propriu fiind interceptată de Daniel Popa, care l-a executat cu un șut ce l-a păcălit pe Mincă. Până la pauză alb-roșiii conduceau cu 3-0 după un contraatac finalizat de Mahlangu la care Leasă și Mincă nu au putut să-l oprească pe mijlocașul sud-african, apoi la 35 de secunde de la startul reprizei secunde Daniel Popa a taxat lejeritatea manifestată de Achim și a dus scorul la 4-0 pentru oaspeți. Elevii lui Florin Bratu au redus turația și le-au permis gazdelor să înscrie de două ori, prin Voicu în minutul 76 cu capul după un corner și Balaur în minutul 84 la o fază în care a fost rândul defensivei dinamoviste să fie visătoare.

S-a încheiat FC Voluntari – Dinamo 2-4 (0-3), a treia înfrângere consecutivă pentru ilfoveni care trebuie să se îngrijoreze de faptul că la finalul etapei pot cădea pe locul de baraj.

FC Voluntari (antrenor Claudiu Niculescu): Mincă - Leasă, Balaur, Achim (min. 53 Horj), Bucurică - Marinescu (min. 50 Novac), Răuță - Căpățână, Cernat, D. Benzar (min. 67 Voicu) - G. Deac

Dinamo (antrenor Florin Bratu): Penedo - Dudea, Marici, Katsikas, R. Grigore - Hanca (min. 61 Palici), Mahlangu, Nistor  - Pesici (min. 69 I. Gheorghe), D. Popa (min. 75 Nemec), Moldoveanu