Liga 1: Dinamo încinge finalul campionatuluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Mai 2017

Liga 1: Dinamo încinge finalul campionatului

Meci plin de tensiune pe Arena Națională în ”eternul derby”, încheiat cu un rezultat ce prelungește suspansul pe finalul campionatului. Dinamo a învins FCSB din două penalty-uri transformate de Hanca, dar a și primit un gol pe o serie de greșeli inadmisibile în defensivă.

Partida a început cu o primă intrare tare a lui Nistor la Alibec, după care peluza dinamovistă a dat drumul unei canonade cu role de hârtie ce l-a determinat pe arbitrul Ovidiu Hațegan să oprească jocul până la eliberarea terenului de stratul gros de hârtie. La reluare, nimic nou: o nouă intrare dură la Alibec, de această dată a lui Dielna, îi provoacă șeptarului roș-albaștrilor o accidentare care i-a pus sub semnul întrebării prezența în continuare pe teren. Revenit în cele din urmă, căpitanul FCSB a asistat la o primă mare ratare a lui Momcilovic, care a reluat imprecis din careu o centrare perfectă din lovitură liberă a lui Boldrin. Tot brazilianul a executat foarte bine o lovitură liberă în minutul 17 și îl obligă pe Penedo să scoată de sub transversală și să trimită în corner. Dinamo iese în atac ceva mai greu, dar obține maximum în minutul 32 când ”centralul” indică punctul cu var la o ținere a lui Bălașa la Nemec. Hanca își asumă sarcina transformării și o face cu succes, detonând peluza populată de suporterii alb-roșiilor. Momcilovic își încearcă șutul în minutul 41, apoi în ultimul minut al primei reprize Alibec îi dă o pasă lui Boldrin și îl lasă singur cu Penedo, dar brazilianul nu găsește cadrul porții.

Imediat după pauză fanii dinamoviști încep din nou să arunce cu role de hârtie atunci când Boldrin încearcă să execute un corner, lovindu-l în două rânduri. La numai câteva minute după aceea Pleașcă aduce egalarea cu o lovitură de cap din lateralul careului dinamovist după o încercare stângace de respingere a lui Dielna și o atitudine pasivă a lui Penedo care a privit mingea defilând prin fața sa și intrând în poartă la colțul lung. FCSB revine la controlul jocului și Dinamo încearcă să dea lovitura pe contraatac, așa cum a fost în minutele 63 și 76 la șuturile lui Nistor, însă golul victoriei vine în al șaselea minut al prelungirilor tot dintr-un penalty, transformat de același Hanca. Lovitura de pedeapsă a fost acordată pentru intervenția imprudentă a lui De Amorim la Romera.

Scor final Dinamo – FCSB 2-1 (1-0), rezultat ce aduce echipa alb-roșie la două puncte în urma liderului FCSB și a echipei de pe locul 2, FC Viitorul. Elevii lui Cosmin Contra mai au de jucat la CFR Cluj și acasa cu Astra și așteaptă acum pașii greșiți ai celor de la FCSB (în deplasare cu Astra și acasă cu CS U Craiova) și Viitorul (la CS U Craiova și acasă cu CFR Cluj).

Dinamo (antrenor Cosmin Contra): Penedo - Romera, Dielna, Nedelcearu, St. Filip - Hanca, Mahlangu (min. 90 Bawab), Palic (min. 78 P. Petre), Nistor - Rivaldinho (min. 62 Busuladzic), Nemec

FCSB (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă - Pleaşcă, Bălaşa, Moke, Momcilovic - Pintilii (min. 67 Tamaș), Ov. Popescu (min. 46 De Amorim) - Enache, Boldrin, Fl. Tănase - Alibec (min. 71 Gnohere)