Liga 1: Dinamo câștigă derby-ul play-out-uluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Mai 2018

Liga 1: Dinamo câștigă derby-ul play-out-ului

Două goluri înscrise de Salomao au făcut diferența în partida de sâmbătă seară din Ștefan cel Mare dintre Dinamo și FC Botoșani, primele două clasate în ierarhia play-out-ului.

Moldovenii au venit în Capitală deciși să-și pună în valoare jocul ofensiv și Golofca și Axente se apropie periculos de poarta lui Penedo în minutul 12, dar pasa decisivă nu este cea mai reușită. După șutul lui Mihai Roman ce a trecut pe lângă vinclu, Dinamo dă replica în minutul 15 prin Moldoveanu, lansat perfect în adâncime de Salomao, însă șutul său la colțul lung nu a avut intensitate și nici nu a prins cadrul porții. Prima mare ocazie a partidei a venit la trei minute după aceea, șutul lobat al lui Achim din marginea careului lovind transversala porții dinamoviste, apoi Mihai Roman a executat o lovitură liberă de la 18 metri și l-a scos la rampă pe Penedo, goalkeeper-ul gazdelor respingând în lateral cu o robinsonadă cu efect și la fotografi. Era minutul 28, iar șase minute mai târziu Salomao a deschis scorul cu un șut din lateralul careului mic la colțul scurt după o centrare a lui Moldoveanu și o poziție suspectă de ofsaid a lui Popa, care a atacat mingea.

Imediat după pauză Golofca este angajat perfect în careu de Achim, dar șutul său din cădere a trecut puțin pe lângă bara din stânga lui Penedo. La scurt timp după aceea, în minutul 53 Salomao face dubla după ce a reușit să-l învingă în doi timpi pe Pap după o recuperare ofensivă a lui Nistor și o pasă pe zonă liberă în careul advers a lui Popa. Roman îl evidențiază din nou pe Penedo cu o lovitură liberă pe care portarul gazdelor a trimis-o în corner, apoi tensiunea jocului se atenuează pe măsura trecerii timpului.

S-a încheiat Dinamo – FC Botoșani 2-0 (1-0) și alb-roșiii au avantaj de 9 puncte față de moldoveni în clasament cu 5 etape rămase de jucat.

Dinamo (antrenor Florin Bratu): Penedo – Corbu, Popescu, Katsikas, Olteanu – Hanca (min. 89 I. Şerban), Mahlangu, Nistor – Moldoveanu (min. 63 Palic), D. Popa (min. 81 Pesic), Salomao

FC Botoșani (antrenor Costel Enache): Pap – Acsinte (min. 72 Muşat), Burcă, Miron, Dumitraş (min. 47 Plămadă) – Achim, Rodriguez – M. Roman, Moruţan, Golofca – Axente (min. 59 Golubovic)

În primul meci al zilei de sâmbătă FC Voluntari a pierdut a patra întâlnire consecutivă pe teren propriu, elevii lui Adrian Mutu fiind nevoiți să se încline în fața celor de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Covăsnenii au stabilit soarta meciului cu două goluri reușite în minutele 17 și 21, primul reușit de Yasin Hamed cu un șut din careul gazdelor după o lansare inspirată a lui Tandia, iar cel de-al doilea de Fulop după o centrare de pe partea stângă a lui Sato la care niciun fundaș ilfovean nu a intervenit. Gazdele au redus din diferență prin Marinescu din penalty-ul acordat pentru faultul lui Dalmau la Voicu și scorul final a fost FC Voluntari – Sepsi OSK 1-2 (0-2).

În urma acestui rezultat echipele fac rocada pe locurile 3 și 4 ale play-out-ului, dar ilfovenii pot pierde un loc în cazul în care partida de mâine de la Chiajna dintre Concordia și Gaz Metan nu se termină remiză.