Liga 1: Dinamo câștigă cu un gol contestat și unul de kinogramăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
07 Dec 2015

Liga 1: Dinamo câștigă cu un gol contestat și unul de kinogramă

Petrolul Ploiești se poate considera frustrată de un rezultat bun împotriva celor de la Dinamo după două faze controversate ce au fost judecate împotriva lor de către arbitrul Adrian Comănescu.

Pe un ”Ilie Oană” aproape plin, ”găzarii” au deschis scorul în minutul 21 prin lovitura de cap plasată perfect la vinclu de către Moussa după centrarea de pe partea stângă a lui Varga și imediat după pauză, în minutul 47 Bucșa a zguduit bara din dreapta lui Cerniauskas cu un șut sănătos din afara careului dinamovist.

Cinci minute mai târziu șutul lui Palic este reținut de Pecanha în careul mic, portarul ploieștean este la pământ culcat pe spate cu balonul în mâini, apoi Gnohere lovește balonul și îl determină pe goalkeeper-ul gazdelor să scape mingea. Genev încearcă să îndepărteze balonul de pe mingea porții, dar l-a trimis în picioarele lui Tudose și a ricoșat în plasă. Arbitrul avea toate circumstanțele de a acorda fault la portar, însă decizia sa a fost de a valida golul, spre totalul dezacord al tribunei ploieștene și al jucătorilor în galben. Tot împotriva lor a fost și decizia din minutul 69 când Corbu a respins un balon ce se pare că a trecut linia porții după ce Fai respinsese cu pieptul tot de pe linia porții o lovitură de cap a lui Genev. Nu a fost 2-1, a fost însă 1-2 în minutul 84 după un șut senzațional trimis de Dorin Rotariu direct la vinclu din afara careului lui Pecanha, un gol ce poate sta la loc de cinste pe orice generic de emisiuni sportive.

S-a terminat Petrolul – Dinamo 1-2 (1-0), victorie ce menține Dinamo pe locul 4, în timp ce gazdele își ”betonează” statutul de ”lanternă roșie”.

Petrolul (antrenor Mihai Stoichiță): Pecanha – Peteleu, Al. Tudose, Genev, Faugh-Porret – Ropotan, Bucşa – Nepomuceno (min. 84 Marinescu), Zoubir, D. Varga – Moussa (min. 82 Tamuz)

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Cerniauskas – Fai, A. Marc, Mevlja, Corbu (min. 73 Puljic) – P. Anton, Vojnovic (min. 46 Nedelcearu) – Gavrilă (min. 61 Matei), D. Rotariu, Palic – Gnohere