Liga 1: Dinamo amână revenireaGeorge Fluster / SportPictures.eu
12 Iul 2020

Liga 1: Dinamo amână revenirea

Dinamo și Politehnica Iași au terminat nedecis partida disputată pe arena din șoseaua Ștefan cel Mare după un meci în care arbitrul Florin Chivulete a dictat două penalty-uri, ambele transformate de fiecare combatantă.

Cu moralul pe pantă pozitivă după succesul de la Clinceni, elevii lui Adrian Mihalcea au intrat în forță în meci și în minutul 2 și-au trecut o bară, Mihaiu reluând din prima în transversală din 7 metri un balon adus în centrul careului de o combinație în flancul stâng, pentru ca în minutul 8 Sorescu să obțină penalty la o mână pusă de Șerban pe umărul său. Lovitura de pedeapsă este transformată de cel care a obținut-o și din minutul 10 gazdele se aflau în avantaj pe tabelă. Moldovenii au ieșit la atac și în minutul 14 Luckassen a ratat de puțin ținta la o reluare cu capul din colțul careului mic în urma unei centrări trimise din lovitură liberă de către Horșia, iar în minutul 28 același Luckassen îi pasează lui Grădinaru în careul lui Straton, dar reluarea acestuia din voleu nu a prins cadrul porții.

Prima ocazie a reprizei secunde le-a aparținut tot oaspeților, Straton scoțând de pe linia porții cu o paradă lovitura de cap a lui Omoh din centrarea lui Popadiuc, însă dinamoviștii replică imediat prin Neicuțescu, autorul unui șut-bombă de la 22 de metri ce a trimis balonul în transversală. Era minutul 66 și cinci minute mai târziu Daniel Popa a fost aproape de a profita de cadoul făcut de Frăsinescu în apropierea liniei de tușă, dar șutul său din interiorul careului a fost pe direcția lui Axinte. La cealaltă poartă în minutul 74 Omoh a trimis o torpilă ce a trecut aproape de stâlpul din dreapta lui Straton, iar după alte două minute portarul gazdelor blochează balonul centrat de Omoh din picioarele lui Andrei Cristea. Egalarea survine în minutul 85 după intervenția imprudentă în careu a lui Skovajsa asupra lui De Iriondo, Andrei Cristea transformând fără emoții penalty-ul dictat de arbitrul Florin Chivulete.

S-a încheiat 1-1, rezultat ce o menține pe Dinamo pe penultimul loc al play-out-ului cu 21 de puncte, cu unul mai puțin decât echipa moldoveană, poziționată pe loc de baraj.

Dinamo București - Politehnica Iași 1-1 (1-0)

Au marcat: Sorescu (min. 10 pen.)/A. Cristea (min. 85 pen.)

Dinamo București (antrenor Adrian Mihalcea): Straton – Sorescu, Puljic, M. Popescu, Skovajsa – Mihaiu (min. 62 V. Lazăr), Răuţă (min. 81 I. Şerban), Mrzljak, Fabbrini (min. 63 Sin) – Neicuţescu (min. 67 R. Moldoveanu), Montini (min. 46 D. Popa)

Politehnica Iași (antrenor Mircea Rednic): Axinte – Cabral, Fomba (min. 46 De Iriondo), Frăsinescu, S. Şerban (min. 46 Popadiuc) – Mihalache, Passaglia (min. 71 A. Cristea) – Grădinaru (min. 70 Chacana), Platini (min. 57 Omoh), Horşia – Luckassen