Liga 1: Dinamo, a doua remiză consecutivăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Aug 2016

Liga 1: Dinamo, a doua remiză consecutivă

Cu toate că a început bine partida din Ștefan cel Mare cu Gaz Metan Mediaș, Dinamo nu a mai terminat-o la fel de concludent și leagă a doua remiză consecutivă după egalul din deplasarea cu Steaua.

Oaspeții au avut prima ocazie a partidei la șutul din minutul 2 al lui Alexandru Muntean, dar mingea a trecut puțin pe lângă poarta lui Brănescu, însă Dinamo a fost cea care a deschis scorul în minutul 14 prin Vali Lazăr, atacantul alb-roșiilor fiind găsit perfect cu o pasă în spatele liniei defensive medieșene de Rotariu și rămas față în față cu Greab l-a driblat și pe acesta și a trimis balonul în poarta goală. Gnohere putea face 2-0 două minute mai târziu, excelent lansat pe contraatac de Brănescu, dar după ce i-a depășit pe Trtovac și Zaharia a șutat direct în Greab, ieșit să închidă unghiul. Medieșenii au echilibrat jocul și au reușit să aducă egalarea pe tabelă cu cinci minute înainte de încheierea primei reprize prin Llullaku, autor al unui șut cu efect ce l-a învins pe Brănescu.

Imediat după pauză, în minutul 54 Rotariu ratează o ocazie monumentală: după ce a driblat tot ce a prins în careul oaspeților, nouarul gazdelor a șutat din 3 metri mult pe lângă poarta lui Greab. O lovitură liberă executată de Vali Lazăr pe centrul porții și prinsă cu siguranță de Greab a fost ultima acțiune notabilă a partidei care s-a încheiat Dinamo – Gaz Metan 1-1 (1-1), o remiză meritată de oaspeți, în timp ce dinamoviștii pierd un tempo important la vârful clasamentului.

Dinamo (antrenor Ioan Andone): Brănescu – Romera, Nedelcearu, Mevlja, Olteanu – Hanca (min. 78 D. Popa), Busuladzic, Palic – Rotariu, Gnohere, V. Lazăr (min. 85 P. Petre)

Gaz Metan (antrenor Cristian Pustai): Greab – Creţu, Trtovac, Susnjar, Romeo – Zaharia, Cristea – Munteanu (min. 83 Lupu), Danci, Llullaku (min. 89 Buzean) – Axente (min. 59 Gavra)