Liga 1: Dezamăgire la Piatra NeamțGelu Cracana / SportPictures.eu
27 Apr 2015

Liga 1: Dezamăgire la Piatra Neamț

Schimbarea de antrenor nu a adus și schimbarea norocului pentru nemțeni, care au pierdut în minutele de prelungiri două puncte vitale pentru salvarea de la retrogradare.

Petrolul, echipă neînvinsă în deplasare de la începutul sezonului, a început mai bine partida, cu Tchite în prim plan, al cărui șut din minutul 13 a trecut puțin pe lângă poartă. Alcenat și Tamuz ies și ei la rampă după ce anterior Ștefănescu îi dăduse replica lui Tchite, dar Cobrea a fost la post. Finalul de repriză le-a aparținut gazdelor, cu un gol al lui Sialmas anulat pe motiv de fault în atac, un penalty cerut la faultul lui Peteleu la Balint și ocazia lui Sialmas din interiorul careului respinsă magistral de Cobrea.

Imediat după reluarea jocului, în minutul 47 Stana a deschis scorul pentru gazde după o lovitură liberă de la marginea careului ploieștean. Oaspeții se aruncă în atac și lasă spații de care profită Ștefănescu și Sialmas, ultimul ratând execuția la contraatacul din minutul 63. Golul egalării vine în al doilea minut de prelungiri a partidei, în fapt un autogol al lui Markovic după ce Jovic a respins în fundașul nemțean balonul șutat din careu de N'Koyi.

Un nou gol, anulat însă pentru un fault în atac putea aduce o victorie nesperată pentru trupa lui Rednic, însă se termină Ceahlăul – Petrolul 1-1 (0-0), scor care menține gazdele la -5 față de primul loc ce aduce salvarea de la retrogradare.

Ceahlăul (antrenor Vanja Radinovic): Jovic - Markovic, Ichim, Buden, Rafael - Stana (min. 55 Aldea), Ştefănescu (min. 81 Ad. Gheorghiu), Achim - Sialmas (min. 90 Wellyson), Balint, Chitoşcă

Petrolul (antrenor Mircea Rednic): Cobrea - Alcenat, Filip, Ipsa, Peteleu - Marinescu (min. 67 Nepomuceno), Satli, De Lucas, Pastorini (min. 81 N'Koyi) - Tamuz (min. 67 Astafei), Tchite