Liga 1: Deja-vu pe Arena Națională. Remiză după un nou start cu handicapStefan Constantin / SportPictures.eu
13 Aug 2017

Liga 1: Deja-vu pe Arena Națională. Remiză după un nou start cu handicap

FCSB pare să devină o specialistă a remizelor în care pornește aproape din startul partidei cu handicap. În meciul din etapa a 6-a de pe Arena Națională a fost rândul celor de la Astra să beneficieze de o breșă în defensiva roș-albastră în minutul 7 și să deschidă scorul prin Moise după o pasă decisivă a lui Alex Ioniță. Și cum veștile proaste nu vin niciodată singure, Nicolae Dică a fost nevoit să-l schimbe rapid și pe Teixeira, accidentat la glezna stângă, prezența lui la Lisabona fiind pusă sub semnul întrebării.

Noii intrați în garnitura FCSB, Benzar și Nedelcu puteau aduce egalarea în minutul 25, dar lovitura de cap din 7 metri a fundașului central din centrarea fundașului dreapta a fost trimisă direct în brațele lui Iliev. Faza s-a repetat ca trasă la indigo zece minute mai târziu, tot Benzar centrând pentru Gnohere, de data aceasta balonul trecând pe lângă poartă. ”Bizonul” se află din nou în poziție de finalizare patru minute mai târziu, dar reluarea sa dintr-o poziție similară este trimisă direct în singurul fundaș postat între el și linia porții giurgiuvene. Prima repriză s-a încheiat cu o nouă șarjă de contraatac a oaspeților cu Mrzljak la finalizare, dar preluarea sa cu călcâiul nu a putut compensa șutul slab trimis pe direcția lui Niță.

După ce i-a introdus pe Larie și Florin Tănase la pauză, Nicolae Dică și-a epuizat schimbările, însă a reușit să-și monteze elevii pentru a le mări agresivitatea în joc. Prima ocazie de gol a aparținut însă unui adversar, Polczak fiind aproape să-și devieze în propria poartă centrarea lui Pleașcă, folosit în banda stângă de tehnicialul roș-albaștrilor. Din cornerul rezultat, Gnohere reușește egalarea după devierea cu capul a lui Achim și lucrurile păreau să se aștearnă pe calea potrivită. Era minutul 65 și vicecampioana putea trece în avantaj 7 minute mai târziu, dar ”centralul” Adrian Cojocaru a anulat reușita lui Golofca pentru o semnalizare eronată a unei poziții de ofsaid, apoi Dragoș Nedelcu își arată clasa în minutul 78 cu o pasă de 40 de metri ce îl găsește pe Gnohere în careul Astrei, dar lobul acestuia peste Iliev ieșit să-l blocheze mângâie transversala și iese în aut de poartă. Spiritele se încing pe final și Alex Ioniță vede cartonașul roșu în minutul 82, apoi șutul deviat al lui Romario Benzar și lovitura de cap pe lângă poartă a lui Gnohere pun capăt partidei.

Scor final FCSB – Astra 1-1 (0-1), alte două puncte pierdute de roș-albaștri în fața unei echipe care a avut două ocazii pe parcursul întregii partide.

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Niţă – Benzar, Nedelcu, Bălaşa (min. 46 Larie), Pleaşcă – Ov.Popescu, Achim – Teixeira (min. 10 Golofca), Man (min. 46 Fl. Tănase), De Amorim – Gnohere

Astra Giurgiu (antrenor Edi Iordănescu): Iliev – Belu, Bejan, Polczak, Stan (min. 46 Radunovic) – Dandea, Mrzljak – V. Gheorghe, Ioniţă, Moise (min. 75 Piţian) – Abang (min. 65 Nicoară)