Liga 1: Cristescu aduce punctele ConcordieiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Aug 2015

Liga 1: Cristescu aduce punctele Concordiei

Marian Cristescu a fost înger și demon în meciul Concordiei Chiajna cu CFR Cluj. Oaspeții ardeleni au venit cu un moral pozitiv și erau favoriți în fața unei echipe care se chinuia să regăsească drumul spre victorie.

O serie de ratări incredibile a clujenilor a fost un duș rece pentru gazde, care au scăpat ca prin urechile acului la ocaziile lui Lopes, consecutiv în minutele 4 și 5, și Andrei Mureșan, cu un șut în transversală în minutul 7. Cristescu dă semnalul revenirii în minutul 11 cu o lovitură de cap ce trece pe lângă poartă și provoacă surpriza, înscriind un gol superb în minutul 18. Găsit la limita ofsaidului cu o pasă trimisă de Pena, mijlocașul Concordiei a trimis mingea în plasa porții lui Marc cu exteriorul, cu o execuție de finețe din interiorul careului ce a țintit întâi bara transversală.

Răspunsul clujenilor a întârziat să apară, dar Beleck a adus totuși egalarea la capătul unei acțiuni personale încheiate cu un șut la colțul scurt în minutul 74. Rămași în 10 după eliminarea lui Tînc din minutul 78, oaspeții sunt înghesuiți în propriul careu în minutele de final și scapă cu fața curată în minutul 84 când Cristescu ratează un penalty acordat pentru faultul în careu al lui Tiago Lopes la Purece. Mijlocașul și-a luat revanșa patru minute mai târziu când după o fază prelungită de atac a primit balonul la 8 metri de poartă, în poziție centrală, și a trimis din prima pentru a aduce victoria Concordiei.

S-a încheiat Concordia – CFR 2-1 (1-0), a doua victorie a gazdelor și a doua înfrângere a CFR-ului.

Concordia Chiajna (antrenor Marius Baciu): Matache - Vagner (min. 50 Bărboianu), Sîrghi, Mamele, Bucurică - Serediuc (min. 66 Răducanu), Pană (min. 81 Constantinescu), Giurgiu, Purece, Cristescu - Pena

CFR Cluj (antrenor Francisc Dican): T. Marc - Tiago Lopes, Larie, Tînc, Camora - Petrucci, A. Mureşan (min. 59 Voiculeţ) - Jakolis, Cristian (min. 82 L. Goian), Păun (min. 64 Vitor Bruno) - Beleck