Liga 1: Craiovenii câștigă derbiul OltenieiFlorin Staicu / SportPictures.eu
23 Feb 2015

Liga 1: Craiovenii câștigă derbiul Olteniei

Cu obiective diferite, Pandurii Târgu Jiu și CS U Craiova au oferit un spectacol cu mult peste ce am putut vedea în celelalte 8 meciuri ale etapei inaugurale a returului. Gazdele, fără Nistor, Răduț și Matulevicius, au suferit la capitolul construcției ofensive, în timp ce craiovenii, veniți după o serie de 11 jocuri fără înfrângere, aveau ca obiectiv păstrarea invincibilității.

Meciul debutează în ritm iute, specific oltenesc, în care ocaziile se succed cu rapiditate la ambele porți. Prima este semnată în minutul 9 de Nuno Rocha, brazilianul taxând o imprecizie a lui Vasiljevic care dorea să trimită balonul propriului portar. Vârful craiovean interceptează și are o execuție frumoasă prin care îl lobează pe Gliwa, dar balonul lovește transversala goalkeeper-ului gorjean ieșit dintre buturi. Anton dă imediat replica la cealaltă poartă cu un șut bun de la 25 de metri ce trece puțin pe lângă cadrul porții lui Bălgrădean. În minutul 15 arbitrul Ovidiu Hațegan lasă jocul să continue la o fază în care Nicoară cade în careul craiovenilor după un contact cu Băluță, spre nemulțumirea suporterilor echipei gazdă. Patru minute mai târziu Mihai Roman ratează monumental din 6 metri, șutând peste poartă balonul centrat de pe partea dreaptă. Ritmul jocului scade treptat până spre finalul reprizei.

Al doilea mitan debutează în forță pentru oaspeți, care reușesc deschiderea scorului după o fază de contraatac de manual finalizată de Bawab, găsit singur în careul mic al lui Gliwa de o centrare de pe partea stângă a lui Rocha. Intrarea în teren a lui Eric nu vitalizează pe cât spera Edi Iordănescu ofensiva Pandurilor, iar cei care sunt mai aproape de gol sunt tot oaspeții prin același Bawab. În ultimele 10 minute ale timpului regulamentar doar lovitura de cap a lui Pintilii mai poate fi trecută în dreptul ocaziilor gazdelor, în rest acestea au avut o dominare sterilă, ușor de contracarat de craioveni.

Se termină Pandurii – CSU 0-1 (0-0), o victorie ce îi duce pe elevii lui Sorin Cîrţu şi Emil Săndoi pe locul 4, la un punct peste Astra și unul sub ASA Târgu Mureș.

Pandurii (antrenor Edi Iordănescu): Gliwa - Unguruşan (min. 74 Pleaşcă), Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic - Anton, Pintilii - Buleică (min. 64 Eric) , Brata (min. 58 Smrekar), Nicoară - Roman

CS U Craiova (antrenori Sorin Cîrţu şi Emil Săndoi): Bălgrădean - Achim, Acka, Frăsinescu, Vătăjelu - Băluţă (min. 69 Briceag), Madson (min. 46 Mateiu), Brandan, Târnăcop - Bawab (min. 84 Herghelegiu), Nuno Rocha