Liga 1: Costache face diferențaSportPictures.eu
30 Iul 2017

Liga 1: Costache face diferența

Dinamo pleacă cu toate cele trei puncte de pe litoral, eroul partidei de la Ovidiu cu FC Viitorul fiind Valentin Costache, autor al unei ratări monumentale, dar și al golului care a înclinat balanța în favoarea oaspeților.

Ambii tehnicieni au ales să își odihnească o serie de titulari în perspectiva meciurilor retur din cupele europene și cu toate acestea am avut parte de un spectacol fotbalistic de înalt nivel. Gheorghe Hagi a menajat trei jucători de bază, Nedelcu, Ganea și Benzar, însă înlocuitorii lor au făcut față cu succes ritmului intens al jocului, diferența în meci fiind făcută în cele din urmă de momentul de luciditate din atac al dinamoviștilor.

Elevii lui Cosmin Contra au avut în două rânduri ocazia să înscrie în primele minute de joc, în ambele situații Costache numărându-se printre protagoniști. În minutul 2 Tordai alunecă în propriul careu după ce a preluat o pasă în spate primită de la Vînă și mijlocașul alb-roșiilor i-a furat balonul și din unghi, de la 2-3 metri a șutat direct în stâlpul porții Viitorului, o ratare ce va face parte din compilația gafelor din această ediție de campionat. După alte cinci minute de joc același Costache se învârte și trece pe lângă Mladen și îi oferă o pasă ideală lui Bumba, nemarcat la 12 metri, dar șutul acestuia trece pe lângă poartă. Cravașați de pe margine de Gică Hagi, în minutul 10 ”albaștrii” au două ocazii bune în aceeași fază, un șut din afara careului al lui Vînă și apoi reluarea din colțul careului mic, pe respingerea lui Penedo, a lui Țucudean, la care portarul oaspeților a îndepărtat balonul de la firul ierbii. Faza s-a încheiat cu șutul deviat peste transversală al lui Dani Lopez, iar din cornerul rezultat Țucudean are o reluare cu capul, dar fără a prinde cadrul porții. O lovitură liberă executată de Eric în minutul 25 trece puțin pe lângă vinclul porții lui Penedo, în plonjonul său portarul fiind aproape de o accidentare serioasă lovindu-se cu capul de bara laterală. După șutul plasat al lui Eric din minutul 41, Țucudean semnează la rândul său o ocazie monumentală în primul minut de prelungiri, când a trimis din 6 metri singur cu Penedo pe lângă stâlpul din stânga portarului.

Imediat după reluare, după un corner balonul ajunge în afara careului lui Dinamo la Vînă, care pătrunde printre jaloanele dinamoviste, dar trage pe direcția lui Penedo din 7 metri. Țucudean ratează întâlnirea cu balonul în minutul 56, apoi Rivaldinho a fost aproape de a penaliza o așezare neinspirată a defensivei Viitorului și balonul trimis de el trece pe lângă stâlpul de la colțul lung. Pe fondul unui ritm al jocului afectat și de căldură, Dinamo dă lovitura pe contraatac în minutul 82. Bumba îl lansează în adâncime pe Costache, plecat din propria jumătate de teren, mijlocașul pătrunde talonat de la distanță de Vînă, care încerca să blocheze o eventuală pasă în centru pentru un alt adversar ce venise la susținere. Costache profită și se apropie de poartă și îl execută pe Buzbuchi după ce goalkeeper-ul Viitorului i-a dat colțul scurt luând în calcul o centrare paralel cu linia porții. Deschiderea de scor a crescut tensiunea în teren și a pus capăt ocaziilor importante, scorul final al întâlnirii fiind FC Viitorul – Dinamo 0-1 (0-0).

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Tordai (min. 55 Buzbuchi) - Dumitraş, M. Constantin, Hodorogea, Boli - D. Lopez, Mladen, D. Dumitrescu (min. 64 Fl. Coman) - Eric (min. 64 Herea), Ţucudean, Vînă

Dinamo (antrenor Cosmin Contra): Penedo - Dudea (min. 79 Romera), Nedelcearu (min. 46 Katsikas), Maric, St. Filip - Busuladzic, P. Anton - Costache, Albin (min. 59 Nemec), Bumba - Rivaldinho