Liga 1: Concordia continuă dumul spre salvareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Mai 2015

Liga 1: Concordia continuă dumul spre salvare

Cu cele trei puncte luate la finalul meciului cu Pandurii Târgu Jiu, Concordia Chiajna mai face un pas important pe drumul spre evitarea retrogradării.

Disputat pe teren propriu de jucătorii ilfoveni, meciul s-a disputat într-o notă de echilibru, chiar dacă Nistor a fost eliminat în minutul 37 după o ieșire nervoasă în urma căreia a lovit un adversar. Gazdele au rezolvat simplu ecuația cu o singură necunoscută – învingătoarea – cu un gol marcat de Dina în minutul 57. Vârful trimis în teren de Marius Baciu înainte de pauză a finalizat cu un șut sec din interiorul careului mare o acțiune creată de Cristea cu o pasă lungă până la Pena, continuată cu o pasă simplă către finalizator, în partea stângă a direcției de atac a Concordiei. Inferioritatea numerică a afectat apetitul ofensiv al Pandurilor, care nu au reușit să pună în pericol poarta lui Matache.

Concordia – Pandurii 1-0 (0-0), rezultat ce apropie cele două echipe în clasament la un singur punct diferență, Pandurii cu 35 de puncte rămâne pe locul 10, în timp ce gazdele fac 34 de puncte și urcă pe 11.

Concordia (antrenor Marius Baciu): Matache - Vagner, Dragarski (min. 89 Albu), Bagaric (min. 74 Muşat), Alves - Bruno Madeira (min. 44 Dina) - Serediuc, Boldrin, Purece, Cristea - Pena

Pandurii (antrenor Edi Iordănescu): Mingote - Unguruşan, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic - Anton, Mrzljak (min. 86 Eric) - Răduţ (min. 65 Trifu), Nistor, Shalaj (min. 59 Brata) - Roman