Liga 1: Concordia complică calculeleRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Apr 2016

Liga 1: Concordia complică calculele

Concordia Chiajna a răpus o echipă pe val a celor de la FC Voluntari și complică ecuația luptei pentru evitarea retrogradării în play-out-ul Ligii 1. Pe stadionul din Ștefan cel Mare trupa condusă de Adrian Falub a arătat mai multă consistență decât cea care învingea CSMS Iași în deplasare și CFR Cluj pe teren propriu și se extrăgea din zona nisipurilor mișcătoare.

Concordia a deschis scorul în minutul 23 după o schemă lucrată la antrenamente la care defensiva gazdelor a rămas inertă. Cristescu a executat o lovitură liberă pentru Niasse, care a recentrat din colțul careului mic al lui Calancea pe partea opusă pentru Milevskyi, ucraineanul reluând fără probleme cu capul în plasă. Neluț Roșu putea face 2-0 în minutul 49, dar șutul său la rădăcina barei a fost respins de Calancea. Gazdele izbutesc egalarea în minutul 64 prin Voduț cu o reluare din voleu, mingea trimisă cu pământul din mijlocul careului după ce fusese respinsă într-o primă instanță de Calancea l-a învins pe goalkeeper-ul Voluntariului, însă diferența a fost făcută de Cristescu cu un șut frumos, cu efect, trimis la colțul lung, în minutul 81.

S-a încheiat FC Voluntari – Concordia 1-2 (0-1), scor în urma căruia Concordia se ridică peste locul de baraj și este la doar un punct în spatele celor de la FC Voluntari.

FC Voluntari (antrenor Ionel Ganea): Calancea - Alcenat, Ţîru, Spahija, Barna - Moke, Maftei (min. 60 Grigore) - Rus, Achim, Voduţ (min. 78 Iorga) - Tudorie

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Bălgrădean - Bărboianu (min. 35 Grădinaru), Tincu, Niasse, Odibe, Bucurică - Obodo, Cristescu (min. 90 Garcia), N. Roşu - Milevskyi (min. 84 Mamele), Pena