Liga 1: Clujenii încep în forță play-off-ulFlaviu Buboi / SportPictures.eu
09 Mar 2019

Liga 1: Clujenii încep în forță play-off-ul

Execuția lui George Țucudean din primul minut de joc a făcut diferența în partida cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și mărește la 5 puncte distanța din clasament față de echipa de pe locul secund, FCSB. Chiar dacă nu a fost decisivă în economia jocului, reușita golgheterului a dat confortul necesar și a deblocat jocul clujenilor din această seară.

Primul meci al play-off-ului a început cu o serie de 10 pase a gazdelor de la CFR Cluj încheiată cu un șut fabulos din voleu de la 16 metri al lui Țucudean ce a catapultat balonul la vinclul porții lui Niczuly. Era secunda 20 a partidei și avantajul luat a fost atent gestionat de elevii lui Alin Minteuan, care au avut totuși emoții în minutul 36 la șutul lui Sato scos greu de Arlauskis și la devierea lui Tandia din minutul următor.

Jocul se animă după pauză în urma golului reușit în minutul 48 de Gabriel Vașvari, șut din prima de la 6 metri după efortul și pasa inspirată a lui Mensah, dar bucuria oaspeților a durat mai puțin de zece minute. În minutul 57 Djokovic reia cu capul o lovitură liberă executată de Deac și îi readuce pe clujeni în avantaj, după care jocul intră din nou într-o zonă în care ocaziile clare de poartă lipsesc. Nici măcar eliminarea lui Culio din minutul 70 pentru al doilea cartonaș galben nu a animat jocul, care s-a încheiat cu un penalty acordat în primul minut de prelungiri al partidei pentru faultul lui Mensah la Omrani și transformat de Deac, fundașul oaspeților primind și el al doilea cartonaș galben.

S-a încheiat CFR Cluj – Sepsi OSK 3-1 (1-0), rezultat ce le dă încredere clujenilor pentru deplasarea de la Ovidiu din etapa a doua a play-off-ului.

CFR Cluj (antrenor Alin Minteuan): Arlauskis - Manea, Lang, Mureşan, Camora - Djokovic (min. 80 Hoban), Bordeianu (min. 90+1 Boli), Culio - Deac, Ţucudean (min. 68 Al. Ioniţă), Omrani

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Eugen Neagoe): Niczuly - Rudol (min. 46 Mensah), Viera, Jovanovic, Sato - Velev, Vaşvari (min. 78 Hadnagy) - Moura, Flores, Fl. Ştefan (min. 65 Y. Hamed) - Tandia