Liga 1: Cinci minute de senzație aduc victoria FCSB contra UniversitățiiStefan Constantin / SportPictures.eu
22 Dec 2019

Liga 1: Cinci minute de senzație aduc victoria FCSB contra Universității

FCSB urcă pe locul 3 la finele lui 2019 după ce în urmă cu patru luni era situată pe ultima poziție a clasamentului. Cu doar o înfrângere și două egaluri în 14 etape, formația roș-albastră a încheiat anul cu o nouă victorie în fața propriilor suporteri, ”victimă” fiind Universitatea Craiova, echipă care a pierdut cinci întâlniri consecutive cu elevii lui Bogdan Vintilă.

Meciul a început cu câte o schimbare în fiecare tabără, ambele cauzate de accidentări, Soiledis la gazde și Bancu în formația ”leilor”, cei care au fost mai avantajați fiind oaspeții. Cu toate acestea, ei au fost cei care au deschis seria ocaziilor în minutul 30 cu un contraatac dezvoltat de Vlădoiu și încheiat cu un șut al lui Mihăilă blocat în colțul careului mic de Bălgrădean. La numai două minute distanță gazdele au fost aproape de deschiderea scorului după un corner, Cristea, Planic și Popescu trimițând consecutiv către buturile apărate de Popescu și fiind blocați de defensiva olteană. Pe final de repriză cinci minute de joc senzațional au făcut diferența în teren, FCSB etalând un fotbal de clasă înscriind de două ori și ratând un penalty. În minutul 41 Man face o cursă de senzație pe tușa dreaptă, trece de Acka și finalizează cu o execuție de excepție, scăriță la colțul scurt ce l-a păcălit pe Popescu, apoi în minutul 45 Florinel Coman îi suflă o minge lui Bălașa, reprimește de la Man, pivotează la 14 metri și înțeapă balonul trimițându-l în dreapta lui Popescu pentru 2-0. Tot Coman obține penalty în al doilea minut de prelungiri după o fază-șnur la capătul căreia balonul s-a scurs pe lângă stâlpul din stânga lui Popescu, dar portarul a apucat să-l faulteze pe șeptar atunci când balonul se afla încă în teren. Execuția lui Florin Tănase a trimis mingea peste transversală și a lăsat o portiță de speranță oltenilor pentru un reviriment în partea secundă.

Tot Tănase a fost aproape de a înscrie al treilea gol în minutul 48 după un contraatac în care a înșirat membrii defensivei adverse și a șutat în Popescu, ieșit inspirat să închidă unghiul. În minutul 68, un șut al lui Zakaric de la 20 de metri ce a lovit stâlpul din dreapta lui Bălgrădean a reaprins imaginația celor 4.000 de suporteri olteni prezenți în tribunele Arenei Naționale, apoi zece minute mai târziu Andrei Ivan a trimis cu efect de la 14 metri la colțul lung, însă balonul a trecut foarte aproape de stâlpul din stânga lui Bălgrădean, care a respind pe secundele de final un șut greu, trimis cu pământul, din afara careului de Ivanov.

S-a încheiat 2-0, un scor ce duce FCSB pe locul 3 cu 39 de puncte și un meci mai puțin disputat față de Astra, giurgiuvenii având acum 40 de puncte după ce FRF a decis să le ia 3 puncte pentru neachitarea restanțelor către ANAF. Oltenii rămân cu 37 de puncte și coboară pe locul 4, având un final de foc de sezon regulat cu meciuri cu Gaz Metan acasă, la Ovidiu cu FC Viitorul, la Iași cu Politehnica și acasă cu CFR Cluj.

FCSB - Universitatea Craiova 2-0 (2-0)

Au marcat: Man (min. 41), Fl. Coman (min. 45)

FCSB (antrenor Bogdan Vintilă): Bălgrădean - Crețu, Planic, Cristea, Soiledis (min. 12 L. Filip) - Moruțan (min. 83 Hora), Popescu, Panțîru - Man, Fl. Tănase (min. 73 Vînă), Fl. Coman

Universitatea Craiova (antrenor Victor Pițurcă): Popescu - Vlădoiu (min. 71 Mățel), Bălașa, Acka, Vătăjelu - Zakaric, Cosici (min. 59 Ivanov), Cicâldău, Bancu (min. 18 Bărbuț) - A. Ivan, Mihăilă