Liga 1: Cicâldău menține speranța locului secundRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Apr 2019

Liga 1: Cicâldău menține speranța locului secund

CS Universitatea Craiova se menține în graficul pentru locul secund după victoria semnată astăzi de Cicâldău cu un gol de generic.

Formația pregătită de Corneliu Papură s-a aruncat din primele minute în careul oaspeților de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și a avut o bară în minutul 5 prin același Cicâldău, mijlocașul gazdelor reluând cu capul, singur la 8 metri, și trimițând cu pământul centrarea lui Dimitrov. În minutul 27 Fedele a reluat din voleu un balon ricoșat ca la biliard în careul lui Fejer, însă balonul a ajuns în mănușile portarului oaspeților, apoi în minutul 50 Mihăilă putea primi penalty după un fault evident al lui Moura, însă arbitrul Horia Mladinovici a lăsat jocul să continue. Cinci minute mai târziu Bancu expediază o torpilă de la 25 de metri și balonul șterge bara la vinclul din stânga lui Fejer și prefațează golul lui Cicâldău. În minutul 57 fostul jucător al Viitorului a șutat fără preluare de la 20 de metri și a catapultat balonul la vinclul de la colțul lung fără a-i da posibilitatea lui Fejer să reacționeze. Pe final de meci Tandia iese în sfârșit la rampă cu un șut ce ratează de puțin ținta în minutul 82 și o lovitură de cap în brațele lui Pigliacelli în minutul 89.

Scor final CS U Craiova – Sepsi OSK 1-0 (0-0), rezultat ce le dă oltenilor speranțe la locul secund în cazul unei victorii pe teren propriu cu FCSB în meciul programat etapa viitoare.

CS U Craiova (antrenor Corneliu Papură): Pigliacelli - Dimitrov, Donkor, Kelic, Bancu - Mateiu, Fedele (min. 63 Drăghici), Cicâldău - Bărbuţ, Cristea (min. 53 Fortes), Mihăilă (min. 86 Baicu)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Eugen Neagoe): Fejer - Moura, Viera, Jovanovic (min. 48 Rudol), Khamis - Vaşvari, Karnitskiy - Nouvier (min. 70 Mensah), Flores, Hamed (min. 58 Ştefan) - Tandia