Liga 1: Chindia, prima retrogradată matematicDragos Pascaneanu / SportPictures.eu
02 Aug 2020

Liga 1: Chindia, prima retrogradată matematic

Politehnica Iași a semnat sentința de retrogradare a Chindiei Târgoviște după victoria de astăzi din Copou. Veniți după prima victorie la capătul unei serii de șase înfrângeri, elevii lui Emil Săndoi nu aveau voie să mai facă vreun pas greșit pentru a mai rămâne în cursa pentru locul de baraj ocupat de gazdele lor de astăzi. La rândul lor, ieșenii gustaseră din cupa victoriei în urmă cu trei zile, fiind primul succes din ultimele 5 partide disputate și aveau ca obiectiv cele trei puncte pentru a se asigura că pun distanță față de Dinamo, ocupanta locului 13.

Popadiuc a dat tonul ofensivei ieșene ratând ținta în minutul 26 cu un șut din interiorul careului fără a fi atacat de vreun adversar, dar oaspeții au stat atenți în avanposturi și Bic a speculat o greșeală a lui Passaglia în minutul 38, însă pătrunderea sa în lateralul careului a fost continuată cu un șut slab pe direcția lui Axinte. La numai două minute distanță o altă greșeală, de data aceasta la poarta oaspeților, o minge scăpată în față de Aioani după șutul lui Passaglia din afara careului, i-a pus pe tavă o șansă imensă lui Luckassen, dar atacantul olandez nu a reușit să lovească balonul și i-a permis portarului să îl rețină.

Imediat după pauză jucătorul nou introdus în tabăra oaspeților, Yameogo l-a faultat pe Cabral în careul Chindiei și arbitrul George Găman a dictat penalty transformat fără probleme de Passaglia și lucrurile mergeau bine pentru tabăra gazdelor. Tabela se putea echilibra în minutul 60, dar George Găman nu a văzut un henţ evident comis în propriul careu de Mihalache și a refuzat un penalty oaspeților, apoi în minutul 75 putea fi 2-0, dar lovitura de cap a lui Luckassen din 6 metri după centrarea lui De Iriondo a trecut milimetric pe lângă stâlpul din stânga porții lui Aioani.

Partida s-a încheiat cu victoria la limită a celor de la Politehnica Iași, rezultat în urma căruia diferența  dintre cele două echipe este de 9 puncte, iar Chindia mai are de jucat trei meciuri, dar cele două înfrângeri din meciurile de play-out cu formația ieșeană o condamnă la unul dintre ultimele două locuri.

Politehnica Iași - Chindia Târgoviște 1-0 (0-0)

A marcat: Passaglia (min. 48 pen.)

Politehnica Iași (antrenor Mircea Rednic): Axinte - Cabral, Klimavicius, Frăsinescu, Onea - Grădinaru, Mihalache (min. 65 De Iriondo), Passaglia, Popadiuc (min. 58 Platini) - Omoh, Luckassen

Chindia Târgoviște (antrenor Emil Săndoi): Aioani - Corbu (min. 6 Martac), Benga, Diallo, Dumitraşcu - Raţă (min. 80 Berisha), Bic - Neguţ, Barbu (min. 46 Yameogo), Ivancic (min. 62 Dangubic) - Florea