Liga 1: Chindia învinge și în returRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Ian 2021

Liga 1: Chindia învinge și în retur

Pe un teren greu, înghețat, al arenei din șoseaua Ștefan cel Mare, Dinamo nu a putut să treacă de Chindia Târgoviște, o formație specialistă a jocurilor în deplasare. În condițiile în care exodul jucătorilor din tabăra dinamovistă continuă, Ionel Gane a avut o nouă provocare în a alcătui primul 11 care să depășească un adversar ce dovedește coeziune și disciplină tactică, atitudine ce i-a adus trei victorii și trei remize în 8 meciuri disputate în deplasare.

La -4 grade, jocul nu a fost unul spectaculos, prima șansă de poartă fiind trecută în dreptul Chindiei în minutul 31, atunci când Berisha a șutat mult peste transversală din centrul careului, în timp ce primul șut pe poarta lui Aioani a venit în minutul 49 la execuția lui Fabbrini de la 20 de metri, balonul fiind reținut de goalkeeper-ul oaspeților în doi timpi. Târgoviștenii se apropie treptat de poarta lui Eșanu, cu un șut din voleu din lateralul careului mic trimis de Berisha și respins de Ehmann din fața porții în minutul 56, iar în minutul următor Bejan intervine înaintea lui Berisha la centrarea în careu a lui Căpușă și îndepărtează pericolul. Daniel Popa putea înscrie în fața fostei sale echipe în minutul 64, dar Eșanu s-a făcur temarcat cu o intervenție cu vârful bocancului la reluarea vârfului de atac din câțiva metri, iar din cornerul rezultat a apărut golul. Centrarea din lovitură de colț l-a lovit pe Nemec în picior, iar balonul a ricoșat la Berisha și atacantul suedez a reluat din voleu și l-a învins pe Eșanu, mascat de colegi. Tensiunea crește în jocul lui Dinamo, care presează, însă nu poate trece de apărarea agresivă a oaspeților.

Se încheie Dinamo - Chindia 0-1, formația târgovișteană dublând victoria din tur obținută cu același scor. Rezultatul consolidează poziția a 6-a a formației târgoviștene cu 24 de puncte, în timp ce Dinamo rămâne cu 19 puncte pe locul 8.

Dinamo București - Chindia Târgoviște 0-1 (0-0)

A marcat: Berisha (min. 65)

Dinamo București (antrenor Ionel Gane): Eşanu – Sorescu, Bejan, Ehmann, Radu – Creţu (min. 69 Bani), Anton, Răuţă, Fabbrini – Achim (min. 61 Blejdea) – Nemec

Chindia Târgoviște (antrenor Emil Săndoi): Aioani – Căpuşă, Piţian, Iacob, Dinu – Berisha (min. 90+2 Costea), Raţă, Dulca, Dumitraşcu (min. 90+5 Fomba) – Florea (min. 88 Diaz), D. Popa