Liga 1: Chindia continuă parcursul de regularitateCiprian Petcut / SportPictures.eu
01 Mai 2021

Liga 1: Chindia continuă parcursul de regularitate

UTA continuă să nu știe să câștige pe teren propriu și îi oferă Chindiei Târgoviște șansa de a-și consolida prima poziție în ierarhia play-out-ului.

Pe „Francisc Neuman”, elevii lui Emil Săndoi și-au continuat parcursul de regularitate în partea a doua a campionatului și au obținut a patra victorie în 5 etape disputate. Fără a presta un joc spectaculos, târgoviștenii au dovedit pragmatism și au făcut diferența prin execuția frumoasă a lui Paul Iacob, care l-a învins pe Florin Iacob, portarul gazdelor, cu un șut cu efect, plasat cu piciorul stâng de la 20 de metri lângă bara din dreapta goalkeeper-ului. Aioani a avut emoții la un șut deviat în minutul 79, dar colegii din defensivă l-au ajutat și au îndepărtat balonul, iar în ultimul minut de joc Antal a reluat cu capul din 8 metri peste transversală, astfel încât portarul Chindiei a încheiat a cincea partidă din play-out fără a primi gol.

33 de puncte au târgoviștenii și un golaveraj 6-0, iar UTA rămâne cu 25 de puncte pe locul 10 după a treia înfrângere consecutivă.

UTA - Chindia Târgoviște 0-1 (0-0)

A marcat: P. Iacob (min. 62)

UTA (antrenor Laszlo Balint): Fl. Iacob – Peteleu (min. 61 Şliakov), Erico, Fl. Ilie, Roumpoulakou – Albu (min. 87 Rus), Vorobjovas - Ad. Petre (min. 60 Hora), Roger, Rusu (min. 87 Miculescu) – Voinea (min. 60 Antal)

Chindia Târgoviște (antrenor Emil Săndoi): Aioani - Martac, Piţian, Celea (min. 74 Dinu), Kocic – Neguţ (min. 82 Raţă), P. Iacob, Dulca, Dumitraşcu (min. 82 Căpuşă) – Yameogo (min. 61 Popa), Berisha (min. 60 Florea)