Liga 1: Cestor aduce primele trei puncte din play-off pentru AstraRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Apr 2019

Liga 1: Cestor aduce primele trei puncte din play-off pentru Astra

Astra a reușit să obțină prima victorie în play-off în deplasarea de la Sfântu Gheorghe. Gazdele de la Sepsi OSK au avut o primă ocazie în minutul 11 prin Tandia, bine angajat pe culoar de Nouvier, dar șutul acestuia a trecut peste transversală. Numai un minut a durat până la momentul replicii giurgiuvenilor la o fază prelungită de atac în care Mrzljak și Butean au fost blocați de Niczuly, portarul gazdelor fiind aproape de a face o gafă decisivă în minutul 32 după ce a ieșit inoportun la marginea careului de 16 metri și i-a oferit lui Romario Moise de a trimite un lob către poarta goală. Repliat la timp, Jovanovic a îndepărtat pericolul imediat, dar balonul a ajuns la Mrzljak care a șutat din prima, însă Niczuly a revenit între buturi și a prins balonul. Ultima ocazie a primei reprize i-a aparținut lui Karnitskiy, autorul unui șut de la 30 de metri ce îl putea surprinde pe Lazar, dar portarul oaspeților a respins de sub transversală în ultimul moment.

În partea a doua a jocului ocaziile de poartă nu au apărut decât spre final, prima aparținându-le gazdelor. În minutul 83 Dylan Flores a șutat din marginea careului de 16 metri și a trimis balonul exact pe direcția lui Lazar, apoi în minutul 87 Llullaku lobează un balon care cade pe transversala porții lui Niczuly. Singurul gol al serii a fost înscris de Cestor în minutul 88 în urma unei faze fixe, un corner executat de Llullaku ce a adus balonul în careul mic al gazdelor de unde fundașul central a reluat nestingherit în plasă, astfel încât scorul final al întâlnirii a fost Sepsi OSK – Astra 0-1 (0-0).

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Eugen Neagoe): Niczuly - De Moura, Viera, Jovanovic, Khamis - Velev (min. 62 Vaşvari), Karnitskiy (min. 71 D. Flores) - Mensah (min. 46 Fulop), Nouvier, Fl. Ştefan - Tandia

Astra Giurgiu (antrenor Costel Enache): Lazar - Butean, Cestor, Bejan, Dima - R. Moise, Mrzljak (min. 63 Begue) - Balaure (min. 79 V. Gheorghe), N. Roşu, Biceanu (min. 56 Llullaku) - Zoua