Liga 1: Ceața a amânat ploaia de goluriRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Dec 2019

Liga 1: Ceața a amânat ploaia de goluri

Întrerupt aseară în minutul 16 din cauza ceții dense, jocul de la Sf. Gheorghe dintre Sepsi OSK și Academica Clinceni a continuat astăzi și s-a încheiat cu cea mai categorică victorie a covăsnenilor din acest sezon.

La aproape trei luni de la acel 3-0 cu FC Hermannstadt, Sepsi OSK s-a dezlănțuit în partea a doua a jocului cu formația ilfoveană și a marcat la foc automat patru goluri în 22 de minute. Ștefănescu a deschis scorul în minutul 55 după ce a fost angajat în careul oaspeților de Safranko, apoi zece minute mai târziu Fulop a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, din apropierea colțului careului mare, iar Buziuc a deviat nefericit cu capul balonul în plasă păcălindu-l pe Vâlceanu. Odată cu revenirea ceții, Ștefănescu înscrie cel de-al doilea său gol și al treilea al gazdelor dintr-o poziție similară cu cea de la primul, de această dată cursa sa către careul ilfovenilor fiind ceva mai lungă. Vașvari își trece și el numele pe lista marcatorilor în minutul 77 după o fază fixă, o lovitură liberă de pe partea stângă executată de Fulop fiind deviată cu capul de Cebotaru până la mijlocașul gazdelor care a înscris din 6 metri cu un șut sec.

Succesul categoric îi urcă pe covăsneni până pe locul 9 cu 22 de puncte, la egalitate cu Politehnica Iași, dar cu un golaveraj mai bun, în timp ce Academica rămâne pe 12 cu 19 puncte.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Academica Clinceni 4-0 (0-0)

Au marcat: M. Ștefănescu (min. 56 și 74), Fulop (min. 66), Vașvari (min. 77)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Leo Grozavu): Niczuly - R. Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Fl. Ștefan - I. Fulop, Vașvari (min. 85 Velev), R. Deaconu - Carnat, Safranko (min. 78 Karanovic), M. Ștefănescu

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu - G. Matei, Chatziterzoglu (min. 72 Deretti), Răuță, P. Pârvulescu - A. Șut, Cebotaru, R. Ion (min. 73 C. Dumitru) - Merloi (min. 62 F. Achim), Vojtus, Buziuc