Liga 1: Câte un punct din aproape nimicCosmin Iftode / SportPictures.eu
13 Mar 2015

Liga 1: Câte un punct din aproape nimic

În Chiajna a venit astăzi ASA, o echipă pe val în acest început de sezon, cu 8 goluri marcate în cele trei victorii înregistrate. Concordia avea, la rândul ei, o suită de meciuri fără înfrângere și 5 goluri pentru 5 puncte din cele trei etape jucate. Se întrevedea, deci, un spectacol cu goluri, dar, așa cum spune și o vorbă din bătrâni, ”la pomul lăudat să nu te duci cu sacul”.

Marius Șumudică a dorit în primul rând să blocheze echipa târgmureșeană, obiectiv atins la capătul celor 90 de minute, dar în câteva rânduri oaspeții au fost foarte aproape de gol. În minutul 10 Matache a scos incredibil o minge reluată cu capul de Manolov din 6 metri, după o centrare de pe partea stângă, aproape de linia de fund a terenului, trimisă de Bumba. O fază aproape identică se desfășoară în minutul 43, când Bumba, aflat într-o poziție similară, centrează pentru Balaur, dar reluarea acestuia a fost pe direcția portarului Concordiei. Singura replică pe măsură a gazdelor vine de abia în al doilea minut al prelungirilor partidei, la aceeași poartă ca la ocaziile celor de la ASA, tot la o reluare cu capul. Centrarea a venit tot de pe partea stângă, autor fiind Mușat, iar la finalizare a fost Wellington. Reluarea sa a fost tot pe direcția portarului, Stăncioiu culcându-se pe minge.

Scorul final a fost Concordia – ASA 0-0, punctul obținut ajutându-i pe oaspeți să urce temporar pe locul secund.

Concordia (antrenor Marius Șumudică): Matache - Stan, Maftei, Lovin, Dragarski, Bucurică (min. 84 Mușat) - Boldrin, Madeira, Grigorie (min. 68 Purece) - Florea (min. 60 Dina), Wellington

ASA Tg. Mureş (antrenor Liviu Ciobotariu): Stăncioiu - Bejan, Balaur, Gonzales, Hanca - Mureşan, N'Doye – Zicu (min. 52 Hora), Voiculeţ (min. 70 Gorobsov), Bumba (min. 78 Goga) - Manolov