Liga 1: Campioana învinge cu șansă la ClinceniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
23 Aug 2020

Liga 1: Campioana învinge cu șansă la Clinceni

Academica Clinceni nu a putut provoca prima surpriză a campionatului și a cedat la limită partida de pe teren propriu cu campioana CFR Cluj.

Elevii lui Dan Petrescu au dominat primele 45 de minute și după o primă ocazie ivită în minutul 9 în urma unei lovituri de cap din centrul careului a lui Rondon ce a trimis balonul pe direcția lui Vâlceanu, portarul gazdelor a fost învins pentru prima dată în minutul 15 de Costache cu un șut de la 14 metri, dar la faza premergătoare pasei decisive a lui Deac, decarul oaspeților l-a busculat pe Dobrescu. O fază identică, cu pasă a lui Deac pentru Costache, s-a derulat în minutul 20, dar vârful clujenilor nu a mai ajuns la întâlnirea cu balonul, iar în minutul 34 Cestor nu reușește să plaseze foarte bine lovitura de cap din 6 metri în urma centrării pe bara a doua trimisă din lovitură de colț de același Deac.

Imediat după pauză Boli îl faultează în careul CFR-ului pe Markovic și Cebotaru a transformat lovitura de pedeapsă dictată de arbitrul Cătălin Popa și oaspeții sunt puși din nou în situația de a alerga după golul victoriei. Acesta a apărut în minutul 74 atunci când neobositul Deac a centrat din flancul drept la bara a doua pentru Chipciu, care a retrimis cu capul către punctul cu var pentru Petrila, venit lansat, și șutul său la vinclu l-a lăsat fără replică pe Vâlceanu. Jucătorii pregătiți de Ilie Poenaru au ratat o ocazie imensă în minutul 87 când o minge centrată de Cristian Dumitru este deviată cu călcâiul de Cestor până la Chandarov care a tras din 8 metri peste transversală fără a avea vreun adversar care să-l incomodeze.

Prin urmare victoria a fost tranșată de clujeni cu o doză de șansă, șansă de care vor avea nevoie și în întâlnirea cu Dinamo Zagreb din turul secund preliminar al UEFA Champions League programată miercuri, 26 august, de la ora 21:00 în Gruia.

Academica Clinceni - CFR Cluj 1-2 (0-1)

Au marcat: Cebotaru (min. 48 pen.)/Costache (min. 15), Petrila (min. 74)

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu – Pashov, Jutric, Nichita, Dobrescu – Achim, Cebotaru (min. 77 Şerban), D. Ventura, Dumitru – Markovic (min. 62 Chandarov), Boiciuc (min. 77 Chunchukov)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Bălgrădean – Susic ('89 Păun), Boli, Cestor, Camora – Itu (min. 57 Chipciu), Bordeianu, Djokovic (min. 46 Hoban) – Deac, Rondon (min. 57 Debeljuh), Costache (min. 70 Petrila)