Liga 1: Campioana iese din calculele titluluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Apr 2017

Liga 1: Campioana iese din calculele titlului

La Giurgiu, campioana Astra a continuat drumul spre nadir înregistrând a patra înfrângere consecutivă, de această dată împotriva celor de la Dinamo București. Rivaldinho a făcut cel mai bun meci al său în tricoul ”câinilor roșii” și a contribuit decisiv la câștigarea celor trei puncte necesare echipei din Ștefan cel Mare pentru a mai spera la titlu.

Partida nu a început prea promițător și prima repriză a fost una destul de seacă, chiar dacă Dielna a fost aproape de autogol în chiar primul minut de joc, francezul reluând peste transversală în încercarea de a respinge centrarea lui Junior Morais. Aceasta a fost cea mai mare ocazie a gazdelor în primele 45 de minute în afara unei situații în care Nicoară a reluat cu capul mult pe lângă o centrare cu exteriorul a lui Budescu în minutul 9. Nici dinamoviștii nu au fost mai incisivi, Rivaldinho șutând din afara careului în minutul 27, Nemec reia cu capul la colțul scurt patru minute mai târziu, apoi tot Rivaldinho trimite cu capul în minutul 44, dar de fiecare dată Iliev este acolo unde este nevoie de el și îndepărtează pericolul.

Elevii lui Marius Șumudică încep mai bine partea a doua a meciului și dau palpitații suporterilor dinamoviști prin Budescu în minutul 58, dar șutul decarului nu prinde cadrul porții, și prin Daniel Niculae, mingea trimisă de ex-rapidist fiind deviată de Cerniauskas și îndepărtată de pe linia porții de Nedelcearu. Rivaldinho (min. 64) și Fabricio din lovitură liberă (min. 66) trec pe lângă deschiderea scorului cu șuturi ce trec puțin pe lângă buturi, Niculae trimite pe lângă cu capul în minutul 78, iar un minut mai târziu Nistor ratează de puțin ținta cu ghiuleaua trimisă de la 25 de metri. Golul plutea în aer și a apărut în minutul 83 după o angajare inteligentă pe culoar a lui Nistor pentru Rivaldinho, brazilianul reluând din prima din interiorul careului fără nicio șansă pentru Iliev, iar după două minute Bumba îl execută pe portarul bulgar cu o scăriță și majorează avantajul oaspeților. Scorul final a fost stabilit de Săpunaru în al doilea minut de prelungiri după o fază ăn care mingea a ricoșat ca la biliard în careul mic al oaspeților și fundașul giurgiuvenilor a trimis în plasă din apropiere.

Scor final Astra – Dinamo 1-2 (0-0), în urma căruia campioana rămâne pe locul 6 cu 23 de puncte, iar Dinamo face 29 și trece pe locul 3 la egalitate cu CFR Cluj.

Astra Giurgiu (antrenor Marius Șumudică): Iliev – Al. Stan, Săpunaru, Fabricio, J. Morais – Seto (min. 46 Boubacar), Piţian (min. 59 D. Niculae) – Teixeira, Budescu, V. Nicoară (min. 46 Al. Ioniţă) – D. Florea

Dinamo (antrenor Cosmin Contra): Cerniauskas – Romera Navarro, Nedelcearu, Dielna, St. Filip – Mahlangu, Palic – Hanca (min. 78 Bumba), Rivaldinho (min. 88 Busuladzic), P. Petre (min. 61 D. Nistor) – Nemec