Liga 1: Campioana continuă să aibă maxim de puncte după 6 etapeRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Aug 2021

Liga 1: Campioana continuă să aibă maxim de puncte după 6 etape

FC Argeș nu a putut opri seria victoriilor campioanei CFR Cluj în meciul disputat pe teren propriu, chiar dacă echipa pregătită de Marius Șumudică venea în Trivale după o înfrângere usturătoare suferită la Belgrad.

Obiectivul din plan intern rămâne primordial pentru clujeni și caută în fiecare etapă să le dovedească adversarelor superioritatea în joc, în partida din această seară dominarea lor începând din startul partidei.

Omrani a trimis milimetric pe lângă stâlpul de la colțul lung în minutul 6, apoi în minutul 19 Alibec îl întinde pe Greab cu un șut cu efect de la 20 de metri. Gazdele dau replica în minutul 29 prin șutul lui Cristian Tănase care a trimis balonul de la 16 metri direct în brațele lui Bălgrădean, însă o greșeală în defensivă pune pe tavă o șansă de gol fructificată fără preget de clujeni. O minge pierdută în treimea proprie de piteșteni a circulat pe traseul Păun-Deac-Latovlevici, fundașul stânga a centrat în careul mic, Greab a respins până la Omrani, care trage din mijlocul careului și schimbă tabela.

Piteștenii nu au forța să pună în pericol buturile apărate de Bălgrădean, doar șutul de la foarte mare distanță al lui Tofan din minutul 49 și șutul lui Tănase din minutul 62, puțin pe lângă vinclul de la colțul lung deranjându-l pe portarul oaspeților. Ultima ocazie a partidei i-a aparținut lui Debeljuh, atacantul oaspeților finalizând o acțiune de contraatac din minutu 84 cu un șut puternic ce a trecut puțin peste transversală.

Cu 18 puncte din 6 partide și a patra victorie cu 1-0, CFR Cluj se pregătește de o săptămână de foc cu returul cu Steaua Roșie Belgrad și meciul de campionat cu FCSB, ambele partide pe teren propriu.

FC Argeș - CFR Cluj 0-1 (0-1)

A marcat: Omrani (min. 30)

FC Argeș (antrenor Andrei Prepeliță): Greab – Tofan, G. Turda, Joao Miguel, De Jonghe – Meza Colli, I. Şerban (min. 58 Honciu) – Cr. Dumitru (min. 70 Ișfan), Cr. Tănase, Dumitraşcu (min. 71 Teles) – Said (min. 85 Palic)

CFR Cluj (antrenor Marius Șumudică): Bălgrădean – Susic, Graovac, D. Ciobotariu, Latovlevici – A. Păun (min. 68 Fofana), J. Rodriguez, C. Deac (min. 89 Costache) – Omrani (min. 67 Sigurjonsson), Alibec (min. 76 Debeljuh), Petrila