Liga 1: Călărășenii s-au bătut singuriRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Apr 2019

Liga 1: Călărășenii s-au bătut singuri

Cinci luni și jumătate au avut de așteptat suporterii Concordiei Chiajna pentru a savura o victorie a favoriților lor în campionatul intern. Partida din această seară de la Chiajna a fost ideală pentru elevii lui Adrian Falub de a-și obloji rana ce i-a afectat profund și i-a dus pe ultimul loc al ierarhiei. Dunărea Călărași, o formație care învinsese la Botoșani și remizase pe teren propriu cu FC Voluntari, a terminat în genunchi jocul din deplasarea de la marginea Bucureștiului după o serie de greșeli personale și are acum doar două puncte peste Concordia și unul în urma celor de la FC Hermannstadt, ocupanții locului de baraj.

Jocul a început nefast pentru ei după ce în minutul 27 Dobrosavlevici a deviat în plasă din 6 metri centrarea lui Fota pentru Bawab, apoi tot fundașul central al Dunării a făcut penalty în minutul 44 la un fault asupra lui Nivaldo. Executată de Gorobsov, lovitura de pedeapsă a fost respinsă de Straton, dar Marc a fost atent, a urmărit balonul și l-a trimis în plasă. Dobrosavlevici și-a răscumpărat o parte din păcate în minutul 47, când l-a blocat pe Bawab după ce atacantul gazdelor a slalomat îndelung în careul Dunării și ajunsese în careul mic. În minutul 69, însă, a fost rândul lui Simion să se interpună pe traiectoria șutului lui Nivaldo și să devieze balonul în plasă stabilind scorul final Concordia – Dunărea Călărași 3-0 (2-0).

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Rîmniceanu (min. 74 Caparco) - Ivanovici, Marc, Cadamuro, Fota - Koutroumpis - Gorobsov, Ropotan - Cristescu (min. 82 Bărboianu), Bawab, Alexe (min. 14 Nivaldo)

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Straton - Gligorov, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy - Iancu, Simion (min. 72 D. Benzar), Honciu (min. 46 Henderson), Ammari - Ndiaye, Souda (min. 46 Keyta)