Liga 1: Ca o furtună de varăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Mai 2018

Liga 1: Ca o furtună de vară

Dinamo a făcut 45 de minute de excepție la Chiajna în fața unei Concordia defazată de cursul jocului, dar nu a mai repetat prestația în cea de-a doua repriză.

Elevii lui Florin Bratu au deschis scorul rapid, în minutul 8 prin Palic după o centrare lungă a lui Nistor ce l-a găsit pe croat singur la 9 metri, reluarea acestuia cu capul la colțul lung fiind imparabilă. Tabela s-a modificat din nou în minutul 22 dintr-un penalty transformat de Salomao, lovitura de pedeapsă fiind acordată de arbitrul Sebastian Colțescu pentru o intervenție întârziată a lui Caparco la Moldoveanu. Numai patru minute a rămas tabela neschimbată, deoarece cuplul de croați ai lui Dinamo a colaborat pentru înscrierea celui de-al treilea gol: Palic a trecut de data aceasta la construcție și l-a găsit perfect pe Pesic cu o centrare la limita careului mic al Concordiei, lovitura de cap a acestuia fiind o simplă formalitate. Salomao a stabilit scorul final al partidei în ultimul minut al primei reprize cu un șut din colțul careului mic deviat de Bărboianu.

După o repriză secundă liniștită, partida s-a încheiat Concordia – Dinamo 0-4 (0-4), cea mai concludentă victorie a ”câinilor roșii” în acest sezon.

Concordia Chiajna (antrenor Ionuț Badea): Caparco – Bărboianu, Albu, Marc, Fota – Bucşa, Prepeliţă (min. 67 Babic) – Nivaldo, M. Cristescu (min. 62 Deaconu), Grădinaru (min. 76 Patache) – Pena

Dinamo (antrenor Florin Bratu): Penedo – Corbu, Popescu, Katsikas, Olteanu – Nistor (min. 69 Dudea), Mahlangu, Palic – Pesic (min. 81 I. Șerban), Moldoveanu (min. 72 D. Popa), Salomao