Liga 1: Ca o extracție de măseaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Sep 2016

Liga 1: Ca o extracție de măsea

Campioana Astra a suferit ca la stomatolog în partida din această seară de la Giurgiu cu CSM Poli Iași. Chinuită de dureri, echipa pregătită de Marius Șumudică a fost pe alocuri confuză și dezarticulată și a răsuflat ușurată în minutul 78 când Budescu a înscris din penalty-ul acordat pentru intrarea lui Ciucur la Florea. Încă sângerând, giurgiuvenii au fost salvați de o nouă criză șase minute mai târziu când Frăsinescu a ratat o ocazie monumentală din patru metri, lovitura sa de cap trecând peste transversală.

Partida a început cu un șut al lui Boiciuc ce nu a prins cadrul porții, în secunda 17 a partidei, apoi zece minute mai târziu Teixeira a trimis un șut înșelător ce a trecut pe lângă stâlpul din stânga lui Caparco. În rest, un fotbal fără orizont în ambele tabere, finalitatea acțiunilor fiind neclară pentru jucătorii ambelor formații, scorul după cele 90 de minute fiind Astra – CSM Poli Iași 1-0 (0-0).

Chiar dacă au legat două victorii, campionii au probleme mari în calitatea jocului prestat și deplasarea de joi de la AS Roma devine din ce în ce mai grea.

Astra Giurgiu (antrenor Marius Șumudică): S. Lung - Săpunaru, Geraldo, Fabricio, J. Morais - Moise, Takayuki, Lovin (min. 33 D. Niculae), Teixeira - Budescu (min. 84 Nicoară) - Alibec (min. 70 Florea)

CSM Poli Iaşi (antrenor Nicolo Napoli): Caparco - Bosoi, Frăsinescu, Saric, Sato - Mitic, Târşa (min. 82 Ștefănescu) - Ciucur, Boiciuc, Bădic (min. 82 Martin) - Piccioni