Liga 1: CS U Craiova - FC Brașov 0-1Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Apr 2015

Liga 1: CS U Craiova - FC Brașov 0-1

FC Brașov a învins-o pe CS Universitatea Craiova cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri, în Bănie, într-o partidă din etapa a 29-a a Ligii 1 de fotbal.

Singurul gol al partidei a fost înscris de croatul Marko Bencun (78), la prima sa reușită în Liga 1, după o eroare a fundașului Cosmin Frăsinescu.

Craiovenii au jucat în avantaj numeric aproximativ o oră, după ce Gabi Matei a fost eliminat în minutul 35 pentru o intrare brutală la Stephane Acka. Ivorianul a fost transportat la spital.

Jucătorii gazdă au cerut penalty în minutul 28, când mingea a lovit mâna fundașului brașovean Lucian Goian.

CS Universitatea, care a făcut unul dintre cele mai slabe jocuri din acest sezon, a suferit a doua sa înfrângere pe teren propriu în acest campionat, dar prima cu cuplul Sorin Cârțu — Emil Săndoi. Echipa din Bănie a ratat astfel șansa de a urca pe podium.

Oltenii au patru partide la rând fără victorie (două egaluri, două eșecuri). FC Brașov venea după cinci partide fără victorie (un egal, patru eșecuri).

CS Universitatea Craiova: Straton - Dumitraş, Acka (Frăsinescu '39), Kay, Vătăjelu - Nuno Rocha, Madson, Mateiu (Băluţă '53), Târnăcop - Ivan (Curelea '76), Bawab. Antrenori: Sorin Cârţu, Emil Săndoi.

FC Braşov: Iacob - Străuţ, Leko, L. Goian, Novak - G. Matei, Jurici, Aganovici, Cr. Ganea (Novakovici '86) - Constantinescu (Buga '90+4), Ţâră (Bencun '57). Antrenor: Adrian Szabo.