Liga 1: CFR trece în fruntea ierarhieiMircea Rosca / SportPictures.eu
19 Oct 2018

Liga 1: CFR trece în fruntea ierarhiei

La capătul unui joc neconvingător, CFR Cluj a câștigat în Gruia împotriva celor de la Politehnica Iași și a preluat șefia campionatului cu două puncte în fața cxelor de la FCSB.

Elevii lui Toni Conceicao au înscris la prima ocazie de gol prin Andrei Mureșan, atent și inspirat prezent în careul mic al lui Rusu pentru a relua în plasă mingea deviată cu capul de Djokovic după un corner executat de Moutinho. Era minutul 19 și clujenii își puteau dubla avantajul de pe tabelă în minutul 32 la construcția ofensivă ce a adus mingea în careul ieșean la Moutinho, dar Denis Rusu a fost magistral și a respins din situație de unu la unu șutul portughezului. Portarul ieșean a mai bifat o intervenție reușită în penultimul minut al reprizei, o robinsonadă ce a trimis în corner balonul șutat de același Moutinho. Repriza s-a încheiat cu ocazia lui Patrick Petre, șutul puternic trimis de acesta de la 16 metri fiind respins în lateral de Arlauskis. Mult mai discreți în repriza secundă, clujenii au cedat inițiativa oaspeților, nici ei mai inspirați, și în afara unui șut înșelător la vinclul de la colțul scurt trimis din flancul drept de Pele în minutul 80 nu am putut nota altă ocazie ieșeană.

S-a încheiat CFR Cluj – Politehnica Iași 1-0 (1-0), a treia înfrângere la rând pentru ieșeni după o serie de trei victorii consecutive.

CFR Cluj (antrenor Toni Conceicao): Arlauskis - Manea, Vinicius, Mureşan, Camora - Djokovic, Hoban (min. 32 Bordeianu), Culio - Ioniţă (min. 67 Deac), Ţucudean, Moutinho (min. 82 Omrani)

Politehnica Iași (antrenor Flavius Stoican): Rusu - Rus, Mihalache, Cioinac, Sin - Qaka, Bekui (min. 46 Platini) - Petre, Flores (min. 82 Bădic), Sanoh (min. 60 Aguinaldo) - Enoh