EHF Champions League: Vipers Kristiansand vs. CSM București (live)
    Liga 1: FC Viitorul vs. Sepsi Sfântu Gheorghe (live)
    Digisport 1
Liga 1: CFR pleacă cu punct de la MediașValentin Macrea / SportPictures.eu
26 Aug 2018

Liga 1: CFR pleacă cu punct de la Mediaș

Campioana CFR Cluj se poate declara mulțumită cu punctul câștigat pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaș, iar conducătorii clubului se pot felicita pentru achiziția portarului Fernandez Callado.

Fostul ”galactic” a salvat în câteva rânduri trupa lui Toni Conceicao de goluri ca și făcute și a compensat momentele de desincronizare ale colegilor din defensivă, dar a și fost ocrotit de zeița Fortuna la faze precum cea din minutul 3. Atunci o acțiune dezvoltată pe flancul drept de Olaru și Crețu, centrarea celui din urmă pentru Fortes a fost deviată cu călcâiul pentru Chamed, care a trimis puțin pe lângă poartă din zona punctului cu var fără a avea vreun adversar în față. Tot Chamed a executat în minutul 39 direct pe poartă o lovitură liberă din partea stângă și Callado a boxat, iar un minut mai târziu portarul oaspeților a scos cu o robinsonadă de efect șutul din prima al lui Caiado trimis de la aproximativ 20 de metri. Repriza se încheie cu o dublă ocazie a medieșenilor, șutul lui Caiado din 10 metri fiind blocat magistral de Callado, apoi tot el reia pe respingere în stâlpul porții.

După pauză, în minutul 53 Tambe semnează singura ocazie a oaspeților, o reluare din 7-8 metri blocată de Cristea, apoi zece minute mai târziu Fortes îl evidențiază din nou pe Callado cu o lovitură de cap, portarul CFR-ului având o nouă intervenție salutară în minutul 67 la șutul la vinclul colțului scurt semnat de Ely Fernandes. Duelul dintre cei doi jucători se repetă în minutul 76 la execuția jucătorului din Insulele Capului Verde ce a trimis din marginea careului mare la colțul lung, dar Callado s-a întins ca un resort și a restins în corner. CFR nu a contat în ofensivă chiar dacă tehnicianul Toni Conceicao a apelat la serviciile lui Julio Baptista din minutul 70, vârful de atac având nevoie de timp pentru a reveni la o formă fizică corspunzătoare, și în plus au beneficiat de superioritate numerică din minutul 73 după eliminarea medieșeanului Bușu.

Scor final Gaz Metan – CFR Cluj 0-0, rezultat ce le aduce campionilor cel de-al 12 punct în clasament.

Gaz Metan Mediaș (antrenor Mihai Teja): Pleşca - Creţu, Constantin, Cristea, Buşu - Fofana, Coimbra Aurelio - Olaru, Chamed (min. 64 Ely Fernandes), Caiado (min. 74 Trif) - Fortes (min. 90+3 Buziuc)

CFR Cluj (antrenor Toni Conceicao): Jesus Fernandez Callado - Peteleu, Mureşan, Lang, Radu - Bordeianu, Males - De Luca (min. 46 Omrani), Ioniţă (min. 70 J. Baptista), Costache (min. 59 Mailat) - Tambe