Liga 1: CFR nu profităDragos Pascaneanu / SportPictures.eu
22 Apr 2018

Liga 1: CFR nu profită

CFR Cluj nu a reușit să valorifice pasul greșit făcut de FCSB ieri la Ovidiu și a plecat la rândul ei doar cu un punct de la Iași. CSM Poli a obținut primul ei punct din play-off în partida din această seară disputată în Copou la capătul unui meci în care a arătat o construcție mai bună, mai laborioasă în comparație cu partidele anterioare și remiza obținută a fost o recompensă pentru eforturile depuse de elevii lui Flavius Stoican.

Ei au fost primii care s-au apropiat periculos de buturile adverse, în minutul 5 Frăsinescu trimițând balonul cu capul în transversala porții apărate de Arlauskis. A urmat o perioadă de luptă surdă, fără mari ocazii de poartă, până în minutul 36, când clujenii au deschis scorul prin Țucudean. Un corner bătut de pe partea dreaptă de Deac a fost recentrat cu capul de Omrani în fața porții și fostul jucător al Viitorului a împins balonul cu capul pentru 0-1. Replica ieșenilor a venit imediat cu șutul din unghi al lui Andrei Cristea, dar Arlauskis a fost atent și a reținut.

Imediat după pauză Danale și Jo au centrat în fața porții consecutiv la aceeași fază, dar niciunul dintre colegii lor nu a fost pe fază pentru a relua balonul în plasă. Ratările se puteau răzbuna în minutul 62 la lovitura de cap a lui Omrani, însă mingea a ocolit cadrul porții apărate de Rusu, apoi șansa este de partea gazdelor două minute mai târziu când arbitrul Ovidiu Haţegan a interpretat în favoarea lor duelul din careul clujean dintre Sin și Bordeianu. Andrei Cristea a transformat fără emoții penalty-ul și din minutul 66 s-a restabilit egalitatea. Ultimele emoții ale gazdelor au apărut în minutul 86 la reluarea cu capul a lui Bordeianu din lovitura liberă executată de Deac, iar partida s-a încheiat CSM Poli Iași – CFR Cluj 1-1 (0-1).

Rezultatul menține echipa din Gruia la două puncte în urma liderului, pe terenul căruia se vor deplasa duminica viitoare într-un meci ce poate decide noua campioană.

CSM Poli Iași (antrenor Flavius Stoican): Rusu - Sin, Mihalache, Frăsinescu (min. 30 Jagodinskis), Panţîru (min. 46 Danale) - Cioinac, Qaka - Platini (min. 75 Ştefănescu), Jo, Zaharia - A. Cristea

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli (min. 30 A. Mureşan), Camora - Culio, Hoban (min. 67 Mailat), Bordeianu - Deac, Ţucudean, Omrani (min. 77 Costache)

Meciul de play-out al zilei le-a adus față în față pe Juventus București și Gaz Metan Mediaș. Pe arena din Voluntari diferența a fost făcută de hat-trick-ul lui Ely Fernandes. În minutul 27 atacantul din insulele Capului Verde a apărut oportun la 7 metri și a ”înțepat” în plasă balonul centrat de venezueleanul Rondon, în minutul 64 a șutat perfect la colțul lung din interiorul careului lui Drăghia, iar în minutul 70 a reluat cu capul în plasă la o fază la care gazdele au cerut ofsaid. De notat faptul că Drăghia a respins în corner un penalty executat de Rondon și acordat pentru faultul portarului gazdelor la Joao Diogo. Scor final Juventus – Gaz Metan 0-3 (0-1), un rezultat ce readuce echipa medieșeană pe loc de baraj cu 18 puncte, iar gazdele rămân pe ultimul loc la 5 puncte distanță de trupa lui Cristian Pustai.