Liga 1: CFR joacă o repriză și ia trei puncte de la OvidiuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Apr 2018

Liga 1: CFR joacă o repriză și ia trei puncte de la Ovidiu

CFR Cluj a revenit în fruntea ierarhiei play-off-ului după victoria obținută în deplasarea de la Ovidiu cu FC Viitorul. Campioana a mizat pe tinerețe și aplomb, însă experiența din bagajul fotbalistic al elevilor lui Dan Petrescu le-a permis să tranșeze acest derby al etapei al cărui final putea aduce o răsturnare a rezultatului.

Clujenii au stăpânit jocul în prima repriză și au concretizat superioritatea pe tabelă prin golurile înscrise în minutele 11 și 25. Deschiderea de scor a survenit după o șarjă de contraatac în care Deac l-a deschis în careul constănțenilor pe Țucudean, pasa acestuia la limita careului mic în zona centrală fiind reluată în plasă de Omrani. Tot o acțiune fulger a stat la originea golului secund, Culio găsindu-l perfect pe Deac cu o pasă cu exteriorul printre fundașii gazdelor, iar decarul oaspeților l-a executat cu sânge rece pe Cojocaru.

Mutările ofensive efectuate la pauză de Gheorghe Hagi – Gavra și Voduț în locul lui Drăguș și Ciobanu – au dinamizat ofensiva gazdelor și Gavra a apărut în poziție de finalizare în minutul 57, dar șutul său din unghi a fost deviat de Vinicius. Ocaziile mari întârzie să apară, Ianis Hagi încearcă să rezolve de unul singur cu un șut de la mare distanță în minutul 74, însă un fost coleg le dă la propriu și la figurat o mână de ajutor constănțenilor. Boli face henț în careu în minutul 82, după proteste venite din ambele părți Ianis Hagi transformă penalty-ul în doi timpi și reaprinde speranța unei remize. Din păcate pentru ei, presiunea pusă de elevii lui Gică Hagi pe defensiva oaspeților, rămași fără energie pe final de meci, nu s-a mai concretizat pe tabelă în ultimele minute ale jocului.

S-a încheiat FC Viitorul – CFR Cluj 1-2 (0-2), rezultat în urma căruia speranțele campioanei la locul 3 se diminuează, în timp ce echipa din Gruia așteaptă acum replica celor de la FCSB în partida de mâine de la Giurgiu.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Mladen, Ţîru, Hodorogea, De Nooijer (min. 81 Casap) - Cicâldău, T. Băluţă, Cr. Ganea - Ciobanu (min. 46 Voduţ), I. Hagi, Drăguş (min. 46 Gavra)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Cr. Manea, Vincius, Boli, Camora - Culio, Hoban, Bordeianu (min. 71 Rus) - Deac, Ţucudean (min. 90+2 Mureşan), Omrani (min. 87 Costache)

În play-out Concordia a părăsit zona minată a clasamentului după victoria la limită obținută pe teren propriu în fața ultimei clasate Juventus București, scor final 2-1 (0-1). Oaspeții au deschis scorul în minutul 27 la capătul unei acțiuni personale a lui Florin Ștefan, apoi au apărat avantajul până la mijlocul reprizei secunde. Emoțiile gazdelor au fost spulberate de veteranii Prepeliță și Pena în minutele 69 și respectiv 76 și au fost la cote maxime în minutul 84 când Caparco a avut o intervenție incredibilă pe linia porții la șutul din 6 metri trimis de Walace.